Artykuły

Poznań. "Wigilie Polskie" w Teatrze Wielkim

W dniach od 16 do 21 grudnia Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza na "Wigilie Polskie" [na zdjęciu], jedyne widowisko o wigiliach Wielkich Polaków.

"Wigilie Polskie" - sławne widowisko Barbary Wachowicz - to niezwykłe spotkanie przy wigilijnym stole Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Powstańców Wielkopolskich, Harcerzy Szarych Szeregów, Powstańców Warszawy, Bohaterów Solidarności. Towarzyszymy autorowi "Pana Tadeusza" od wigilii narodzin, świąt Bożego Narodzenia promienistych filomatów z najsławniejszą wigilią Konrada, opisaną w III części "Dziadów" - po wigilie wygnańcze paryskie, z których zrodzi się arcydzieło tęsknoty wyrażonej słowy: "Ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie". Przeżywamy z Juliuszem Słowackim wigilie w rodzinnym Krzemieńcu i pielgrzymujemy z autorem "Kordiana" do Betlejem by modlić się tam w intencji tajemniczej "Kuzynki", którą wspaniale odszyfrował na jednym ze spektakli najmłodszy widz mówiąc: "Jeszcze Kuzynka nie zginęła póki my żyjemy!"

W 90-tą rocznicę zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego przywołujemy sylwetki jego bohaterów, którzy autentycznymi słowy przypominają nam przebieg wydarzeń od przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, poprzez epopeję walk - po wspaniały triumf. Są z nami na wigilijnej scenie także harcerze Szarych Szeregów, bohaterowie "Kamieni na szaniec" i Powstańcy z Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej - "Zośka" walczący wedle przesłania katechizmu: "Życiem moim Polska walcząca i cierpiąca, wiarą moją - Polska zwycięska i triumfująca!".

Jednym z czołowych bohaterów tej sekwencji jest uczestnik akcji pod Arsenałem, ułan Batalionu "Zośka" - Jan Rodowicz-Anoda aresztowany przy stole wigilijnym w roku 1948 i zamordowany tak jak jego imiennik z III części "Dziadów".

Poznański Czerwiec 1956 jest także wpisany w wigilijne dzieje z postacią młodziutkiego harcerza Romka Strzałkowskiego, który podniósł biało-czerwony sztandar i pod nim poległ.

Optymistyczny akcent nadziei wnoszą do "Wigilii Polskich" współcześni harcerze i młodzież, pełna pamięci o swych rówieśnikach walczących "o ideał Polski godnej szacunku". Widowisko - oparte wyłącznie o autentyczne teksty bohaterów zdobią najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu Chóru Teatru Wielkiego, Chóru Młodzieżowego "Akord" i najmłodszych kolędników - przedszkolaków.

Spektakl otrzymał nagrodę ZŁOTEJ RÓŻY przyznaną przez publiczność wielkopolską, List Gratulacyjny Ojca Świętego Jana Pawła II, a także ORDEREM PRO MEMORIA zwieńczono twórczynię widowiska Barbarę Wachowicz i jednego z czołowych wykonawców - harcmistrza Krzysztofa Jakubca "za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o Niepodległość Polski".

Informujemy, iż w finale, który ma miejsce ok. godz. 21.00 jest na scenie 200 osób - bohaterowie romantyczni, ułani, filomaci, powstańcy, harcerze, zuchy. Następuje wielkie misterium dzielenia się opłatkiem i kolędą z całą publicznością. Cieszylibyśmy się gdyby i Państwo zechcieli z nami podzielić się opłatkiem, życzeniami i gwiazdką nadziei.

Zapraszamy Państwa na nasze "Wigilie" od 16 do 21 grudnia podając wszystkie namiary kontaktowe: e-mail: opera@opera.poznan.pl, www.opera.poznan.pl, tel. do Barbary Wachowicz, autorki spektaklu (hotel) 061 851-68-42 (godz. 9 rano lub po 22.00) tel. kom. 0609 317-951.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji