Artykuły

Londyn. Elżbieta II obejmuje patronat nad Sezonem Polskim

Organizatorzy Sezonu Polskiego w Wielkiej Brytanii - Instytut Adama Mickiewicza i wspierający go Instytut Kultury Polskiej w Londynie - uzyskali potwierdzenie, że Elżbieta II obejmie patronat nad wydarzeniem - dowiedziała się PAP.

Organizowany od maja 2009 do maja 2010 Sezon będzie największym dotychczas festiwalem polskiej kultury na Wyspach.

Program opracowany przez Instytut Adama Mickiewicza obejmuje ponad 200 różnych projektów w Londynie i innych miastach, przybliżających brytyjskiej publiczności najciekawsze dokonania polskiej kultury i twórczość najwybitniejszych artystów.

Decyzja o organizacji Sezonu w W. Brytanii ma związek z obecnością na Wyspach setek tysięcy Polaków. Z jednej strony pomyślana jest jako próba wykorzystania zjawiska masowej imigracji dla promocji Polski i polskiej kultury, z drugiej - ma przysłużyć się poprawie wizerunku Polaków, cenionych jako pracownicy, ale postrzeganych głównie jako tania siła robocza.

Program Sezonu będzie się koncentrował wokół wydarzeń i projektów podkreślających atrakcyjność, kreatywność i bogactwo polskiej kultury.

Organizatorzy nie chcą, by Sezon był tylko jednorazową prezentacją polskiej kultury na Wyspach, lecz by służył nawiązaniu trwałych kontaktów między polskimi a brytyjskimi twórcami i instytucjami artystycznymi.

Na program Sezonu złożą się wystawy sztuki dawnej i współczesnej, prezentacje dzieł z polskich kolekcji muzealnych, prac młodych współczesnych projektantów, a także koncerty muzyki klasycznej, jazzowej i współczesnej, przeglądy filmów, spektakle teatralne, konferencje i seminaria.

Planowane są też publikacje promujące poszczególne dziedziny polskiej kultury współczesnej (film, wzornictwo, architektura), a także imprezy popularne - pokazy mody czy regaty wioślarskie na Tamizie.

W Anglii imprezy organizowane w ramach Sezonu odbywać się będą m.in. w Londynie, Liverpoolu, Birmingham, Manchesterze, Canterbury, Oxfordzie, Cambridge, Norwich i w Bristolu. W Szkocji w Edynburgu, Glasgow, Dundee, Inverness, Kirkwall, w Walii w Cardiff, Aberystwyth, a w Irlandii Płn. - w Belfaście.

Ze względu na dużą liczbę planowanych projektów, ich rangę i zasięg Sezon Polski w W. Brytanii 2009-2010 jest wyjątkową i największą z dotychczasowych prezentacji polskiego dorobku kulturalnego na Wyspach.

Z myślą o pobudzeniu polsko-brytyjskich kontaktów kulturalnych Instytut Adama Mickiewicza od pewnego czasu organizuje wizyty studyjne dla brytyjskich specjalistów z W. Brytanii w Polsce. W ciągu ostatniego 1,5 roku przyjechało ponad 150 osób - dyrektorów muzeów i festiwali, kuratorów i dziennikarzy.

Znaleźli się wśród nich przedstawiciele najbardziej wpływowych i prestiżowych instytucji, takich jak National Gallery w Londynie, Henry Moore Foundation, V&A Museum, Edinburgh International Festival, Tate Gallery, National Theatre.

W ramach Sezonu Polskiego w Wielkiej Brytanii w najbardziej znanych i prestiżowych brytyjskich placówkach kulturalnych pokazany zostanie najciekawszy dorobek polskiej kultury i sztuki - powiedziała PAP Aneta Wiśniewska, koordynatorka Sezonu Polskiego z Instytutu Adama Mickiewicza.

Instytut, który przygotował program Sezonu, organizowanego od maja 2009 r. do maja 2010 r., czeka na ostateczną wersję rynkowego wizerunku wydarzenia (brandingu); ma ją przygotować brytyjska firma - zwycięzca przetargu na wizualizację. Z początkiem 2009 r. Instytut będzie podpisywał umowy z brytyjskimi agencjami PR, które będą promować poszczególne imprezy.

Specyfika brytyjskiego rynku - jak zauważyła Wiśniewska - polega na tym, że instytucje kulturalne mają dużą niezależność programową, dlatego tak ważne jest pozyskanie ich zaufania i wciągnięcie do współpracy.

- Z jednej strony jest to trudniejsze, bo wymaga znacznie większego nakładu pracy, ale z drugiej strony daje nadzieję na współpracę w przyszłości - zaznaczyła Wiśniewska.

- Celem Sezonu jest nie tylko jednorazowa obecność w brytyjskich galeriach, teatrach i na festiwalach, ale nawiązanie współpracy, której efektem będzie stała obecność polskiej kultury na Wyspach - dodała.

Wielu brytyjskich partnerów Sezonu przebywało w Polsce w ramach wizyt studyjnych organizowanych przez Instytut.

Instytut współfinansuje niektóre projekty, ale poszczególne brytyjskie instytucje wnoszą własny wkład finansowy.

- Najważniejsze jest dotarcie do brytyjskich partnerów z informacją, ułatwienie im kontaktów, pokazanie zjawisk, o których nie mieli wyobrażenia - podkreśliła koordynatorka Sezonu.

Wśród najciekawszych wydarzeń kulturalnych inaugurujących Sezon Polski w W. Brytanii figuruje festiwal muzyki współczesnej (Polish Connections), odbywający się w Canterbury, którego kulminacją będzie "Pasja według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego.

Utwór wykona Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, chór Camerata Silesia oraz Warszawski Chór Chłopięcy. To rzadko wykonywane dzieło zabrzmi w gotyckim wnętrzu katedry 2 maja 2009 r., a chóry i orkiestrę poprowadzi sam Penderecki.

Sztuki plastyczne reprezentować będzie wystawa "Brytyjski Symbolizm i Polski Modernizm", przygotowana przez galerię Tate Britain. Tematem ekspozycji są związki artystyczne między Polską a W. Brytanią na przełomie XIX i XX w.

Znajdą się na niej m.in. dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Józefa Pankiewicza, Jacka Malczewskiego.

Wystawie towarzyszyć będzie polska edycja cyklicznej imprezy "Late at Tate" zaplanowana na 1 maja 2009 oraz konferencja naukowa "Rebels, Martyrs and the Others" (Buntownicy, męczennicy i inni) organizowana wspólnie z Uniwersytetem Londyńskim.

Wiosną w Galerii Whitechapel specjalizującej się w sztuce awangardowej zainaugurowana zostanie wystawa Goshki Macugi - polskiej artystki nominowanej w 2008 r. do prestiżowej nagrody Turnera. W Muzeum Wiktorii i Alberta zorganizowane zostaną pokazy mody prezentujące dorobek najciekawszych polskich projektantów.

Imprezą skierowaną do szerokiej publiczności będzie zaplanowana na 30 maja 2009 r. promocja Polski na Placu Trafalgaru. Inną podobnego typu imprezą będzie udział wioślarzy z Bydgoszczy w wyścigu klubów Oxford i Cambridge na Tamizie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji