Artykuły

Wrocław. Miasto chce być Europejską Stolicą Kultury

Miejscy radni zaakceptowali w czwartek plany władz Wrocławia, które przystąpiły do starań o przyznanie miastu tego tytułu. Europejską Stolicą Kultury jedno z polskich miast będzie w 2016 roku.

Wrocław do walki o Europejską Stolicę Kultury przyłączył się ostatni. Wcześniej decyzje w tej sprawie podjęły już: Warszawa, Toruń, Łódź, Gdańsk, Poznań i Lublin. Nieoficjalnie mówi się, że liderem wyścigu jest Łódź. W ciągu ostatnich dwóch lat miasto na promocję swojego pomysłu wydało już 2 mln zł. Utworzyło także specjalne biuro w Brukseli, reklamowało przedsięwzięcie na targach turystycznych ITB w Berlinie.

Wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski przekonuje jednak, że pozycja startowa Wrocławia jest lepsza niż innych miast. - Mamy pewne doświadczenia przy kampaniach związanych z ubieganiem się o wystawę Expo i siedzibę Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji. Wiemy, że wrocławianie są pozytywnie nastawieni do takich dużych i ambitnych przedsięwzięć. A to oznacza, że nie musimy tak intensywnie przekonywać mieszkańców do poparcia pomysłu. Nie jesteśmy na straconej pozycji, bo najważniejszy etap kampanii o tytuł jest jeszcze przed wszystkimi miastami - mówi Obremski.

Wiceprezydent Wrocławia zapowiada, że po akceptującej decyzji radnych władze miasta rozpoczną teraz przygotowanie oficjalnej aplikacji. To ważny dokument, w którym Wrocław będzie musiał przekonać do swoich atutów. Mają być nimi m.in. znane wrocławskie festiwale Era Nowe Horyzonty i Wratislavia Cantans. Ale także budowana nowoczesna sala koncertowa Narodowe Forum Muzyki oraz duże - w porównaniu z innymi polskimi miastami - wydatki na kulturę (w budżecie na 2009 rok to 95 mln zł).

Obremski: - Zależny nam także na tym, by pokazać Wrocław jako miasto z bogatą historią kilku narodów, które tu mieszkały.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przyznaje Unia Europejska. Od kilku lat przyznawany jest miastom w dwóch państwach. Polska ma zagwarantowany tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku wraz z Hiszpanią. Decyzje zapadną jednak wcześniej, bo już w 2010 roku. Wyboru dokona 13-osobowa komisja, gremium, w skład którego wchodzą siedmiu przedstawicieli państw UE oraz przedstawiciele ministra kultury.

Do tej pory polskie miasto tylko raz nosiło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W 2000 roku był to Kraków. Dwa lata temu swoich sił Zgorzelec próbował wraz z Niemieckim Görlitz, ale przegrał rywalizację z Essen.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przynosi miastom wymierne korzyści. Dzięki takiej promocji, według szacunków, miasto-stolicę odwiedza rocznie dodatkowe 3 mln ludzi z całej Europy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji