Artykuły

Warszawa. Spotkanie z Kerezem - decyzji nie podjęto

Przedstawiciele Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta (SZRM) ponad 3 godziny omawiali w czwartek z architektem Christianem Kerezem kwestię przeprojektowania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Żadnych decyzji nie podjęto.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej powołał minister kultury w kwietniu 2005 roku. Budynek muzeum ma stanąć w Warszawie u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. W lutym 2007 roku konkurs na projekt architektoniczny Muzeum Sztuki Nowoczesnej wygrał szwajcarski architekt Christian Kerez.

25 września 2008 r. władze miasta poinformowały jednak Kereza o wstrzymaniu prac nad realizacją jego projektu architektonicznego na czas nieokreślony, ponieważ architekt odmówił urzędnikom przeprojektowania muzeum w ten sposób, by na parterze budynku mógł zostać ulokowany Teatr Rozmaitości.

- Nie mogę zaprojektować teatru w muzeum, bo tego nie przewiduje dziś moja umowa z miastem. Jeżeli ratusz chce, żeby powstał on w tym miejscu, muszę zmienić cały projekt, a to oznacza renegocjację umowy, w tym honorarium - tłumaczył środowemu "Życiu Warszawy" Christian Kerez.

- Zmiana koncepcji wymaga konsultacji z różnymi inżynierami i architektami zajmującymi się projektowaniem teatrów. A to wszystko kosztuje - dodał.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka SZRM Julia Matuszewska, czwartkowe spotkanie z architektem miało charakter roboczy. - Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta nie "odwiesił" jeszcze decyzji o wstrzymaniu prac nad projektem - zastrzegła Matuszewska.

Podkreśliła ona jednak, że "obie strony w dalszym ciągu wyrażają chęć (...) wypracowania wspólnej koncepcji teatru, który ma się znajdować na parterze budynku muzeum".

Matuszewska, pytana o kwestię wynagrodzenia Kereza za wykonanie projektu, odparła: - Na tę chwilę jest to kwota 26 mln złotych brutto. Pan Kerez taką kwotę wynegocjował i na taką kwotę opiewa podpisana umowa.

Zaznaczyła, że SZRM nie prowadzi z Kerezem rozmów w sprawie ewentualnej podwyżki jego honorariów. - Nie dyskutujemy o tym, ponieważ nie dostaliśmy na dzień dzisiejszy nic, za co moglibyśmy dodatkowo zapłacić. Na tym etapie nie widzimy podstaw do podwyższenia tej kwoty - powiedziała Matuszewska.

Jak dodała, przedstawiciele władz miasta oczekują od architekta m.in. porozumienia z przedstawicielami Teatru Rozmaitości "w sprawie specyfikacji technicznej teatru, a także planów umiejscowienia teatru, włącznie ze szczegółami takimi jak pomieszczenia techniczne".

- Sprawa ustalenia wysokości wynagrodzenia i pozostałych warunków umowy pana Kereza pozostają w gestii zarządu miasta. Tylko i wyłącznie - powiedziała PAP rzeczniczka resortu kultury Iwona Radziszewska.

- Przestrzegamy jednak przed radykalnymi zmianami, ponieważ mogą one postawić realizację tego projektu pod znakiem zapytania. MKiDN będzie wtedy szukało innych możliwości, by takie muzeum powstało w Polsce - zastrzegła Radziszewska.

Dodała ona jednocześnie, że ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego "uznaje za konieczne, by Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstało z tego (na lata 2007-2013 - PAP) rozdania środków europejskich".

Umowa wstępna (tzw. pre-umowa) w sprawie budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie została podpisana 31 lipca 2008 r. Stanowi ona pierwszy krok stwarzający możliwość dofinansowania budowy placówki z funduszy strukturalnych UE. Umowa taka zobowiązuje strony do prawidłowego i terminowego przygotowania projektu do realizacji. Całkowita wartość realizacji projektu ma wynieść prawie 270 mln zł, z czego prawie 180 mln zł ma pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji