Tomaszewski o Pendereckim
"Tę książkę napisał miłośnik, człowiek fenomenalnie przygotowany w sensie meritum, a po trzecie świadek - a to rzecz najważniejsza" - tak podczas uroczystej premiery oceniono najnowszą monografię Krzysztofa Pendereckiego autorstwa Mieczysława Tomaszewskiego.
Książka "Penderecki. Bunt i wyzwolenie" ukazuje się w momencie, gdy kompozytor świętuje 75. urodziny. Napisał ją profesor Mieczysław Tomaszewski, muzykolog, teoretyk muzyki, ale przede wszystkim przyjaciel kompozytora.
- Pierwszy rozdział to synteza, ulepienie człowieka z gliny. Jak akt twórcy. W pierwotnej wersji książka miała tytuł "Heretyk awangardy", teraz widzę, że nosi tytuł "Bunt i wyzwolenie" - zaczął oceniający monografię Krzysztof Droba podczas wczorajszej promocji książki.
- Tę książkę napisał miłośnik, człowiek fenomenalnie przygotowany w sensie meritum, a po trzecie świadek - a to rzecz najważniejsza - podkreślała prowadząca spotkanie Teresa Malecka.
Wywołany do odpowiedzi Tomaszewski odpowiedział ze skromnością: - Starałem się, bo o to właśnie mi chodziło - stanąć naprzeciwko dzieła i starać się je odczytać. To tak, jak z miłością. Trzeba się najpierw otworzyć, dopiero wtedy można ją chłonąć.
Obecny podczas książkowej premiery Krzysztof Penderecki nie krył, że publikacja go zachwyciła. - Otrzymałem ją dopiero wczoraj. Zajrzałem w nocy, tuż po wyczerpujących próbach i koncercie w Katowicach. Ale nie mogłem się powstrzymać. Od razu połknąłem 2/3 książki, tak mnie wciągnęła. Dziękuję ci Mieczysławie, bo na pewno nikt już nie napisze takiej książki o mnie. To naprawdę wspaniały przewodnik - wyznał Penderecki.
Oceniając pracę Tomaszewskiego podkreślił też, że w całym swoim życiu miał szczęście spotkać kilku ludzi, którzy go ukształtowali. Wymienił trzech: swojego dziadka, profesora Franciszka Skołyszewskiego, który nauczył go podstaw kompozycji oraz Mieczysława Tomaszewskiego właśnie. - Myślę, że wszyscy kompozytorzy mogą mi zazdrościć takiego autora biografii - powiedział Penderecki.
Mieczysław Tomaszewski, "Penderecki. Bunt i wyzwolenie", PWM, Kraków 2008