Artykuły

Gdańsk. Czechow po liftingu w Wybrzeżu

28 listopada w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbędzie się premiera spektaklu "wujaszekwania.txt" na podstawie dramatu Antoniego Czechowa w reżyserii Moniki Pęcikiewicz.

Przedstawienie, zrealizowane z udziałem kilkudziesięciu statystów, opowiada o ludziach zdanych na łaskę bądź niełaskę nowobogackich dorobkiewiczów. Niepewność jutra, tragizm codzienności, bezradność wobec życia, niemożność działania i równocześnie niemożność pogodzenia się z bezczynnością Upadek ideałów, niespełnione marzenia i namiętności, samotność, świadomość przegranego życia Wielkie dramaty małych ludzi.

Młoda reżyserka, Monika Pęcikiewicz, nie gwałcąc ducha Czechowa, poddaje jego bohaterów odmładzającemu liftingowi. Przenosi akcję do współczesnego motelu położonego gdzieś na peryferiach miasta, każe bohaterom rozmawiać dzisiejszym, ostrym, wyrazistym językiem, odsłania ich głęboko skrywane, cielesne czy seksualne kompleksy

Tytułowy bohater był do niedawna postrzegany jako postać jednoznacznie tragiczna, człowiek, który marnuje życie służąc urojonemu bóstwu, fałszywej idei. Jeśli przyjąć za Czechowem, że miłość i praca stanowią kryteria ludzkiego szczęścia, to ani jedno ani drugie w przypadku Wani nie zostaje spełnione. Spóźnione uczucie wujaszka jest odrzucone, a praca, której owoce służą zaspakajaniu potrzeb miernoty, okazuje się daremna. Dziś jesteśmy skłonni do bardziej relatywnych ocen, pozwalających szerzej interpretować i tę postać, i ludzki los w ogóle.

Wielki reformator nowożytnego teatru Konstanty Stanisławski wspominał, że Czechow do śmierci w 1904 r. nie pogodził się z odbiorem swych sztuk jako ponurych seansów psychoanalizy. Uważał, że pisze komedie. "Wiśniowy sad" określał nawet jako wodewil. "Wujaszek Wania" doskonale w ten groteskowy zamysł wpisuje swych bohaterów - kabotynów, pieniaczy, marudów i kochliwe, acz płoche nimfetki. To smutna sztuka o groteskowych i żałosnych ludziach, którzy "przeżyli życie głupio i bez smaku". Można by jednak ten porządek odwrócić i - idąć po myśli samego Czechowa - powiedzieć: śmieszna sztuka o smutnych ludziach.

Występują: Mirosław Baka (Wujaszek Wania) [na zdjęciu], Magdalena Boć / Monika Chomicka (Sonia) Krzysztof Gordon (Sieriebriakow), Grzegorz Gzyl (Astrow), Anna Kociarz (Helena) oraz Michał Kowalski, Alina Lipnicka, Cezary Rybiński, Florian Staniewski

Monika Pęcikiewicz - ukończyła wydział aktorski warszawskiej szkoły teatralnej, gdzie studiowała również reżyserię. Już na studiach dorobiła się przydomku "reżyserki niepokornej", szczególnie gdy - ku zaskoczeniu wykładowców - do jednej ze szkolnych etiud zaangażowała 80 statystów! W teatrze polskim we Wrocławiu asystowała Jerzemu Jarockiemu przy "Wujaszku Wani". W lutym 2001 również we Wrocławiu zadebiutowała spektaklem "Leworęczna kobieta" na podstawie tekstu Petera Handkego. Przedstawienie zebrało pozytywne recenzje. "Wujaszek Wania" w Teatrze Wybrzeże to najnowszy spektakl młodej reżyserki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji