Artykuły

Poznań. Wiesław Komasa czyta Horacego

Wielka Klasyka na finał VIII Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra. Wybór najpopularniejszych wierszy Horacego w wykonaniu Wiesława Komasy (na zdjęciu) usłyszymy dzisiaj w Auli Lubrańskiego UAM w Poznaniu.

W swoim komentarzu prof. dr hab. Andrzej Wójcik pisze: Verba Sacra! Szanowni uczestnicy spotkań z "świętymi słowami" mogą być zaniepokojeni propozycją wysłuchania słów nader świeckiego poety, Horacego, który przed dwudziestu wiekami w Rzymie starożytnym borykał się z losem, mając za sprzymierzeńca właśnie talent do mowy wiązanej, czyli takiej, że słowa łączą się tam i splatają w związki trwałe, jedyne w swym poetyckim wymiarze.

Usłyszymy jednak słowa w pewien sposób święte, bo uświęcone nieprzemijalnością, "oprawne" w strofy, mające udział w rozwoju języka poetyckiego w Europie, inspirujące zwłaszcza dzieła twórców epoki Odrodzenia (np. Ody P. Ronsarda, Pieśni J. Kochanowskiego). Poeci tego okresu znaleźli się bowiem w nurcie ogólnego humanistycznego entuzjazmu dla literatury antycznej, którego przejawem literackim była idea naśladowania autorów klasycznych (imitatio antiquorum), połączona z ambicją rywalizacji (aemulatio). W następstwie czego nastał czas sprzyjający obecności Horacego w obszarze kultury nowożytnego świata. To "zadomowienie" trwało długo wspomagane lekturami szkolnymi w oryginale i w bardzo licznych przekładach na języki nowożytne. Utrwalane było dzięki licznym parafrazom i przejawiało się w skłonnościach poetów, zwłaszcza współczesnych, do przywoływania we własnej twórczości topiki i motywów Horacjańskich.

Wraz z rozwojem cywilizacji technicznej zmalało społeczne zainteresowanie kulturą antyczną i Horacym, odsuniętym na daleki plan razem z "łaciną" w programie edukacji. Mimo to studia klasyczne mają się w Polsce wcale dobrze. Publikowane są przekłady starożytnych poetów łacińskich (ostatnio Owidiusza), rodzą się odpowiednie prace naukowe, bo nie ustaje ciekawość poznawania poezji u źródeł jej rozwoju.

Starożytni uważali, że źródłem twórczości poetyckiej jest natchnienie spływające na człowieka jako niezbywalny dar Muz, a obdarzony nim osobnik nie ma czego szukać na polu innej jakiejś działalności.

Oprawa muzyczna w wykonaniu Zespołu Fletów Prostych Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyrekcją Joanny Grochowalskiej. W programie: Bach, Haendel, Van der Roost.

VERBA SACRA MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI SŁOWA 2008

WIELKA KLASYKA - Horacy

wystąpi: Wiesław Komasa

komentarz: prof. dr hab. Andrzej Wójcik

muzyka: Zespół Fletów Prostych Akademii Muzycznej w Poznaniu

piątek 28 listopada 2008 godz.19:00 Aula Lubrańskiego UAM

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji