Artykuły

Wyszli z cienia

VII Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Kabaretów Studenckich w Gdańsku podsumowuje Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej-Trójmiasto.

Niedzielny werdykt jury części teatralnej festiwalu "Wyjście z cienia" jest jednoznaczny - nagrody otrzymały spektakle niekoniecznie najlepiej zagrane czy wyreżyserowane, ale próbujące powiedzieć coś ważnego o współczesnym świecie. Zwyciężyło widowisko "Tosamość" Teatru Realistycznego ze Skierniewic.

Problem braku jasnego przesłania pojawił się w większości z dwunastu prezentacji w ramach konkursu. Młodzi twórcy przedstawili spektakle często poprawne pod względem reżyserskim lub aktorskim, jednak nie bardzo wiadomo było, co swoimi widowiskami pragną powiedzieć światu. A przecież z pewnością mają do powiedzenia wiele, choćby były to rzeczy pozornie mało istotne lub naiwne.

Udowodniła to zwycięska "Tosamość", przedstawienie oparte na bardzo ciekawym pomyśle: dwie strony osobowości głównej - i jedynej - postaci widowiska odgrywane są przez braci bliźniaków Jacka i Witka Kurczyńskich. Bohater spektaklu to dwudziestoparolatek pozbawiony rodziny, który za swoje nieszczęścia życiowe oskarża "system" reprezentowany przez duże firmy: Tesco, McDonald, KFC. Nie widzi miejsca dla siebie we współczesnym świecie. "Co dalej? Coraz więcej kamieni w kieszeniach, coraz więcej szkła pod nogami" - mówi o przyszłości. "Wewnętrzny głos" skłania go do odpłaty; bohater ginie w przygotowanym przez siebie zamachu bombowym. Jednak największym atutem "Tosamości" jest nie sensacyjna akcja, ale długie, często pełne przemocy fizycznej i psychicznej, dialogi prowadzone przez bohatera z "samym sobą".

Ciekawy okazał się również spektakl "Fillikurrrka", wspólne przedsięwzięcie teatrów Narybek From Poland i Zmyslovi. Jest to "zapis" lekcji prowadzonej w liceum (gimnazjum?). Nauczyciel proponuje uczniom rozmowy o spotkaniach z przyjaciółmi, seksie, narkotykach i śmierci. Ci potrafią odpowiedzieć jedynie stekiem sloganów rodem z kolorowych magazynów. "Fillikurrrka" to oskarżenie zarówno kultury popularnej, jak i samej młodzieży, która bezkrytycznie jej się poddaje.

Bez nagród pozostali startujący w konkursie przedstawiciele Trójmiasta: teatry Amareya, I Inni (którego skład stanowią aktorzy Wybrzeżaka) oraz Znak. Szczególnie pokrzywdzona może czuć się ta ostatnia grupa, która zaprezentowała bardzo efektowny (choć może chwilami trochę efekciarski) i przemyślany spektakl "Dziady - ćwiczenia" na podstawie Adama Mickiewicza.

Nagrody teatralne 7. Festiwalu "Wyjście z cienia"

* I nagroda: Teatr Realistyczny (Skierniewice) "Tosamość"

* II nagroda: teatr Uhuru (Gryfino) "Polly i Molly"

* Wyróżnienie: teatr Narybek From Poland i teatr Zmyslovi (Częstochowa, Katowice, Mysłowice) "Fillikurrrka"

* Nagroda publiczności: Grupa Mimika (Lublin) "Kino życia"

* Nagroda im. Jana Pawła II: teatr Uhuru "Polly i Molly"

Na zdjęciu: Grupa Muflasz (Gdańsk).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji