Artykuły

Warszawa. Przyjedzie Comedie-Francaise

Znakomita Comedie-Francaise pokaże w Warszawie jednoaktówki - "La Festa" Spiro Scimone'a i "Pocieszne wykwintnisie" Moliera.

"La Festa" to współczesny spektakl diagnozujący stan rodziny, tragikomedia, która próbuje leczyć nas śmiechem. Rodzinna uroczystość, 30. rocznica ślubu rodziców, zamienia się w pole gry, którą toczą ze sobą jej członkowie. Małżeństwo nie może się porozumieć, a ich życie sprowadza się do nieustannych wymówek i uszczypliwości. Dorosły syn rywalizuje z ojcem, wykorzystując bezgraniczne uwielbienie matki.

- "Fest" jest trochę jak otwarta rana, która nas rozśmiesza. Tragikomedia jako sztuka narzuca śmiech konieczny i obowiązkowy. A nasze społeczeństwa są tak chore, że nie wierzę już w teatr, który zadowoli się jedynie krytyką naszych chorób, z całą należną jej powagą - tłumaczy Galin Stoev, który wyreżyserował ten spektakl.

Zupełnie inny rodzaj śmiechu proponują "Pocieszne wykwintnisie".Ta znana komedia Moliera opowiada o parze młodych dziewcząt z prowincji, które lubują się we wszystkim, co wykwintne. Odrzucają zaloty dwóch panów z Paryża, ponieważ ci nie są dość wytworni. Zemsta kawalerów okazuje się, rzecz jasna, świetną nauczką dla panienek.

Zdaniem Dan Jemmeta, reżysera przedstawienia, problem pokazany przez Moliera w XVII w. nie jest nam obcy. - Nie widzę żadnego interesu zadawania sobie pytań o epokę, roztrząsania, czym jest wykwintność dzisiaj w stosunku do wykwintności w czasach tej sztuki. Trzeba się raczej zainteresować sposobem, w jaki się tłumaczy ta wykwintność dzisiaj. To znaczy poprzez pieniądze, ciuchy, powierzchowność, modę i snobizm - tłumaczy.

W roli Markiza de Mascarille i La Grange zobaczymy Andrzeja Seweryna, który od 1993 r. związany jest z Comedie-Francaise, jedną z najstarszych i najsłynniejszych instytucji teatralnych na świecie. Jest trzecim cudzoziemcem w historii teatru francuskiego, który się do niej dostał. Zadebiutował w roli Don Juana, także w sztuce Moliera w reżyserii Jacques'a Lassalle'a. Premiera odbyła się podczas festiwalu w Awinionie na dziedzińcu pałacu papieskiego.

"Don Juan" zagrany został prawie 120 razy, a cztery lata temu można go było oglądać w Warszawie. Właśnie w Polsce przedstawienie zagrane zostało po raz ostatni. Na deskach Comedie-Francaise Seweryn stworzył też m.in. postać Pana Jourdain w molierowskim "Mieszczaninie szlachcicem".

TEATR RZĄDOWY

Comedie-Francaise

założona została w 1680 roku przez Ludwika XIV na zrębach trupy Moliera i z jego aktorami. W1812 roku dekretem Napoleona Bonaparte otrzymała status teatru rządowego.

Stylem gry i inscenizacji unaocznia źródła francuskiego teatru. Wystawia w sposób tradycyjny, nieraz wręcz konserwatywny francuską klasykę, choć ma w repertuarze także sztuki współczesne.

Jako jedyny teatr we Francji ma stały zespół aktorski. Dziś pracuje tu blisko 400 osób, a kurtyna podnosi się codziennie na trzech scenach w Paryżu, odsłaniając codziennie inny spektakl. Do tego dochodzą częste tournee zagraniczne.

Teatr Narodowy, pl.Teatralny 4.

26-27.11. godz.19.

bilety: 30-80 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji