Artykuły

Jegor Bułyczow i inni. Dziś w teatrze TV

Nie tak dawno oglądaliśmy w TV "Wassę Żeleznową" Gorkiego, a oto Poniedziałkowy Teatr proponuje nam kolejną sztukę wybitnego radzieckiego dramaturga, o podobnej tematyce. W "Wassie Żeleznowej" Gorki w znakomity sposób przedstawił rozkład rodziny mieszczańskiej, który dokonuje się pod naporem rewolucji. Motyw ten, przewijający się zresztą i w wielu innych utworach Gorkiego, swe najpełniejsze rozwinięcie znalazł w dramacie "Jegor Bułyczow i inni".

W sztuce tej, którą dziś właśnie zobaczymy na małym ekranie, Gorki naszkicował wyjątkowo tragiczny i przejmujący konflikt jednostki świadomej bankructwa swej klasy i niezdolnej do ostatecznego z nią zerwania.

"Jegora Bułyczowa" napisał Gorki w roku 1932 jako jedno z ogniw całego cyklu dramatów o rewolucji i jednocześnie jako jeden ze swych ostatnich utworów, a więc swego rodzaju odautorską wypowiedź, na kilka lat przed śmiercią. I może właśnie dlatego jest to jego najostrzejszy dramat polityczny, sztuka, która pociągała bardzo wielu inscenizatorów przede wszystkim jako materiał do spontanicznej manifestacji postępowych poglądów i postaw.

Prapremiera "Jegora Bułyczowa" odbyła się w roku 1932 w Moskwie i Leningradzie, a w roku 1936 miała miejsce prapremiera polska. Sztuka grana była wówczas w naszym kraju kilka zaledwie razy, a na jednym z przedstawień doszło do reakcyjnej manifestacji przeciw jej wymowie. Wkrótce zresztą "Jegora Bułyczowa" wyeliminowano zupełnie z repertuaru polskiego teatru międzywojennego, z powodu zbyt ostrych akcentów politycznych. Konający na raka bohater sztuki zbyt wyraźnie symbolizował tragizm i beznadzieję masy społecznej. Kiedy Jegor konając krzyczy: "Koniec świata!" - i dla niego i dla innych staje się jasne, że wraz z nim dogorywa cały mieszczański świat, stoczony rakiem chciwości, nieuchronnie skazany na zagładę.

"Jegora Bułyczowa i Innych" charakteryzuje wielka dynamika i rozmach dramaturgiczny. Obie te cechy sztuki wydobywa bardzo wyraźnie w swej telewizyjnej inscenizacji ZYGMUNT HÜBNER. Reżyser spektaklu zaprosił do współpracy nad dziełem Gorkiego całą plejadę wybitnych aktorów. W roli głównej ujrzymy więc Tadeusza Łomnickiego a towarzyszyć mu będą: Bohdana Majda, Zofia Rysiówna, Anna Seniuk, Piotr Fronczewski, Bronisław Pawlik, Tadeusz Fijewski, Franciszek Pieczka i wielu innych. Scenografia spektaklu jest dziełem Wojciecha Siecińskiego, a realizacja TV - Barbary Borys-Damięckiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji