Artykuły

Jegor Bułyczow i inni

Maksym Gorki odegrał szczególną rolę w teatrze XX wieku jako twórca dramatu o najostrzejszych akcentach demaskatorskich wobec odchodzącej rzeczywistości społecznej. Jego pierwszą sztukę "Mieszczanie" wystawił w 1902 roku MChAT. O próbie generalnej tego przedstawienia tak pisał Konstanty Stanisławski: Do teatru skierowano wzmocnione oddziały policji, na placu przed teatrem rozjeżdżała policja konna. Można było pomyśleć, że przygotowywaliśmy się nie do próby generalnej, lecz do generalnej bitwy>>. Zarówno "Mieszczanie", jak i napisane w rok później "Na dnie" były wyrazem walki Gorkiego o godność człowieka. Teatr wystawiając te sztuki stawał się niejednokrotnie widownią demonstracji, które czasem przenosiły się na ulice miast. Tak było np. w Białymstoku po przedstawieniu "Mieszczan".

"Jegora Bułyczowa", którego prapremiera odbyła się w Moskwie w 1932 roku, grano także wielokrotnie na scenach polskich. Ostry dramat polityczny pociągał inscenizatorów jako materiał do spontanicznej manifestacji postępowych poglądów i postaw. Sztuka ukazuje dom kupca Bułyczowa, jego rodzinę, otoczenie i warunki, w jakich żyje. Demaskuje moralność ludzi, którzy czyhają na śmierć Bułyczowa, by rozgrabić po nim majątek. Bułyczow dostrzega to i sam odsłania oblicze swojej klasy, wydając na nią wyrok potępienia. Jednocześnie nadchodzą nowe czasy. Lata I wojny światowej bezlitośnie obnażyć miały słabość i rozkład rządów caratu.

"Występujemy jako sędziowie świata skazanego na zagładę" - mówił Gorki otwierając w 1934 roku pierwszy Zjazd Pisarzy Radzieckich. Ten osąd świata kapitalistycznego snuje się przez całą twórczość Maksyma Gorkiego.

Wielką dynamikę i rozmach jego dramaturgii zaprezentują telewidzom znakomici odtwórcy przygotowywanej właśnie w teatrze TV inscenizacji "Jegora Bułyczowa". Reżyser przedstawienia Zygmunt Hubner, zaprosił do współpracy aktorów znakomitych, reprezentujących klasę godną najoryginalniejszego utworu wielkiego pisarza i ideologa. Tak więc w roli Jegora Bułyczowa ujrzymy Tadeusza Łomnickiego, siostrę Miełanię zagra Zofia Rysiówna, w pozostałych rolach - Anna Seniuk, Bogdana Majda, Joanna Żółkowska, Bolesław Płotnicki, Lech Ordon, Tadeusz Fijewski, Franciszek Pieczka i inni. To wielkie widowisko obejrzymy 28 kwietnia br.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji