Artykuły

Olsztyn. Premiera offu i festiwal amatorów

Miłośnicy sztuki scenicznej mogą już rezerwować sobie czas. W sobotę o godz. 16 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych (ul. Parkowa 1) początek II Festiwalu Teatrów Amatorskich Warmii i Mazur. Kilka godzin później na scenie Margines w Jaraczu prapremiera sztuki "Manhattan Medea" Dei Loher w reżyserii Kuby Kowalskiego.

Festiwal Teatrów Amatorskich to przegląd nagrodzonych przedstawień przygotowanych przez nieprofesjonalne grupy aktorskie z regionu. Zaprezentowane zostaną spektakle w różnorodnej konwencji i przygotowane przez ludzi w różnym wieku - od dzieciaków, przez młodzież i studentów, po dorosłych. Wstęp na przedstawienia jest bezpłatny.

"Manhattan Medea" z kolei jest najnowszą propozycją offowej sceny olsztyńskiego teatru dramatycznego. Niemiecka pisarka Dea Loher sięgnęła po mit o Medei, ale akcję przeniosła ze starożytnego Koryntu do współczesnego miasta. Tytułowa postać (Ewa Pałuska), zdradzona przez kochanka (Sebastian Badurek) posuwa się do zbrodni. O ile w tragedii Eurypidesa był to akt zemsty, to w sztuce Loher jest to raczej wyraz buntu przeciwko światu płynnych reguł.

Reżyser opowiada historię z perspektywy głównej bohaterki. Nie próbuje bronić Medei, ale ją zrozumieć. A Medea, niczym współczesna terrorystka, dopuszcza się okrutnych morderstw. Nie ma dla nich usprawiedliwienia, mogą one jednak odsłonić dotkliwą prawdę na temat ludzkiej psychiki, jak i konformizmu współczesnego świata.

W przedstawieniu występują również Marian Czarkowski (zarządca fabryki) i Grzegorz Gromek (Velazquez). Po raz pierwszy w dużej roli zobaczymy Marka Szkodę. Młody aktor w czerwcu ukończył policealne studium im. Sewruka i dołączył do zespołu Jaracza. W "Manhattan Medea" gra transwestytę Deaf Disy, prostytutkę, która jest zarazem symbolem śmierci.

Premiera w sobotę o godz. 21 w Teatrze Jaracza (ul. 1 Maja 4). Bilety na pierwszy spektakl po 60 zł, na kolejne przedstawienia 22 i 11 zł (ulgowy).

Program Festiwalu Teatrów Amatorskich, godz. 16

* "Przygody rycerza Szaławiły" Jana Brzechwy, Zespół teatralny Brzdąc z SP w Skarlinie, reż. Zbigniew Jarzembowski

* "Umbra" wg Jana Christiana Andersena, Teatr Nieskromny z II LO w Olsztynie, reż. Barbara Juszkiewicz

* "Teatr Absurdu" Zespół Teatralny Algiz Contra z Działdowa, scen. i reż. Anna Struzik-Czuraj

* "Kolczyki Izoldy" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Koło Naukowe UWM Rapsod, reż. Krystyna Spikert

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji