Artykuły

Kielce. "Listy z getta" na scenie

Na kanwie "Listów z getta" zamordowanej przez hitlerowców Hany Goldszajd przygotowywany jest w Kielcach koncert "Ecce Homo - Oto Człowiek" - poinformował prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.

Teksty napisał, po przeczytaniu "Listów z getta", Zbigniew Książek (na zdjęciu) - autor słów do "Tu es Petrus" i innych oratoriów. Opowiadają one historię miłosną Polaka i zamkniętej w getcie Żydówki, która ginie w Treblince.

Twórcą muzyki jest Bartłomiej Gliniak, który współpracował z Książkiem przy oratorium "Siedem pieśni Marii". Lubawski ujawnił, że najnowszy utwór będzie mieć formę zbliżoną do oratorium, ale będzie "bardziej przebojowy". Jego zdaniem, "słowa i muzyka są piękne".

Prezydent wyraził nadzieję, że będzie to wydarzenie w skali kraju; liczy na dofinansowanie 75 proc. kosztów przedsięwzięcia z Narodowego Centrum Kultury. Projekt, wpisujący się w obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zakłada 15 koncertów "Ecce Homo" w dużych miastach, w których podczas okupacji były żydowskie getta, m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie.

Jednym z organizatorów przedsięwzięcia jest Kieleckie Centrum Kultury. W koncercie udział weźmie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali. Premiera planowana jest na kwiecień przyszłego roku.

"Listy z getta" Hany Goldszajd wydano w Kielcach w 2007 roku dla uczczenia 65. rocznicy likwidacji tamtejszego getta. Żydowska dziewczyna pisała do rodziny na Syberii o okrutnych latach okupacji. Kilkadziesiąt cudem ocalałych kart pocztowych, listów i fotografii to jedyny materialny ślad po żyjących w Kielcach przed wojną członkach rodziny Goldszajdów. Hanka Goldszajd - autorka większości listów - jej matka Rywka, ojciec Jakub i brat Chaim nie przeżyli zagłady. Wywiezieni z kieleckiego getta zginęli w Treblince.

Listy pisane przez Hankę do brata Aby, siostry Sury i szwagra Herszla, zesłanych do kopalni na Syberię, przetrwały przywiezione najpierw spod Czelabińska do Polski, a potem zabrane na emigrację do Izraela.

Urodzona w 1922 roku Hanka Goldszajd była najmłodszym dzieckiem Jakuba i Rywki Goldszajdów. Mieszkała z rodziną przy ul. Focha w Kielcach. Jej ojciec prowadził firmę przewozową - miał dwa autobusy, które kursowały do Łodzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji