Artykuły

Stefania Grodzieńska: Kłania się PRL

Właśnie na rynku ukazała się nowa książka Stefanii Grodzieńskiej zatytułowana "Kłania się PRL". Jest to zbiór felietonów, humoresek i skeczy z lat 40., 50. i 60., będących wyrafinowanymi przykładami zabawy w kotka i myszkę z peerelowską cenzurą. Dokonany przez Marcina Szczygielskiego wybór satyrycznych tekstów Stefanii Grodzieńskiej zamieszczonych w tym tomie obiecuje doskonałą zabawę. Te pozornie lekkie i zabawne teksty trafiały w cel i wbijały szpilki w najbardziej delikatne "organy" władzy - czytamy w Wirtualnych Mediach.

Stefania Grodzieńska - również tancerka - w swoich literackich piruetach, ot, niby niechcący, ale z pełną premedytacją rozdaje kopniaki prosto w siedzenia ówczesnych prominentów z wzorowym robotniczo-chłopskim rodowodem; rozdętych poczuciem władzy sprzedawczyń i urzędników.

Takie kopniaki - wymierzone stopą obutą w baletkę - choć nie mogły wytrącić z równowagi stołków, na których zasiadały ofiary, to jednak potrafiły boleśnie zranić ich ego.

Ale felietony Stefanii Grodzieńskiej to nie tylko dowód błyskotliwego poczucia humoru. Dziś nabrały wartości historycznej. W krótkich historyjkach i we fleszach dialogów odnajdujemy obraz zwykłej polskiej codzienności sprzed kilkudziesięciu lat. Ani tej podziemnej i walczącej, ani propagandowej, utrwalonej w Polskich Kronikach Filmowych, ani tej z badań IPN-u, zachlapanej niegodziwością. Po prostu zwykłej, szarej rzeczywistości przeciętnych obywateli.

Kolejki w sklepach MHD, życie w kwaterunkowych, tuż-powojennych mieszkaniach-kołchozach, przedsiębiorcze podróże na "dziki zachód" Ziem Odzyskanych, perypetie w punktach usługowych, znój urlopu "made in PRL", walki na pocztach, w kinach, teatrach i wreszcie - w urzędach. Prawdziwy smak tamtych czasów uważny czytelnik odnajdzie jednak nie tyle w opisach, ile w samym języku, jakim posługuje się Grodzieńska - języku niedzisiejszym, bo dokładnym, celnym, czystym i eleganckim. Języku przedwojennej inteligentki, która wtłoczona w świat rządzony przez proletariat z tego języka uczyniła swoją broń.

Wydawca: Instytut Wydawniczy Latarnik

Objętość: 328 stron

ISBN: 978-83-60000-26-7

Oprawa: miękka

Format: 138 mm x 205 mm

Dystrybutor: Firma Księgarska Jacek Olesiejuk

Data ukazania się: 4 listopada 2008

Cena: 34,90 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji