Artykuły

Łódź. Nowa scena Jaracza w Piotrkowie

Łódzki Teatr im. Jaracza otworzył wczoraj drugą scenę zamiejscową w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Tym samym "Jaracz" powiększył się do pięciu scen. W przyszłym miesiącu dołączą dwie kolejne.

Wczorajsza uroczystość w Piotrkowie zgromadziła na widowni komplet widzów. Inauguracji towarzyszyły okolicznościowe przemówienia, m.in. Wojciecha Nowickiego, dyrektora naczelnego teatru, i Krzysztofa Chojniaka, prezydenta Piotrkowa. W otwarciu wzięła też udział Elżbieta Nawrocka, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Pierwszym przedstawieniem, które obejrzeli piotrkowscy widzowie, były "Toksyny" Krzysztofa Bizio w reżyserii Wiesława Saniewskiego. To kilka ekstremalnych sytuacji z udziałem dwóch mężczyzn - starszego (w tej roli Bronisław Wrocławski) i młodszego (Sambor Czarnota). W kolejnych scenach zmieniają się relacje między nimi, władza i dominacja przechodzą z rąk do rąk, ale konflikt pozostaje. Czy jest to tylko konflikt pokoleń? Sztuka Krzysztofa Bizio jest obrazem stanu ducha i kondycji moralnej naszego społeczeństwa. Jest świadectwem jego lęków i niepokojów, ale jest też obrazem odnajdywania człowieczeństwa. Wówczas w miejsce tytułowych toksyn pojawia się nadzieja na miłość, na przezwyciężenie samotności, na odnalezienie sensu życia.

Sztuka utrzymuje się w repertuarze "Jaracza" już ponad pięć lat i przyniosła występującym w niej aktorom, a także teatrowi, wiele nagród, m.in. nagrodę aktorską dla Sambora Czarnoty na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu, Srebrną Łódkę - nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, przyznawaną dla najlepszego spektaklu sezonu, nagrody aktorskie dla Czarnoty i Wrocławskiego na Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie.

W Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie, gdzie scena się mieści, widownia została zwiększona z 240 do 300 miejsc, wymieniono instalację elektryczną, centralnego ogrzewania oraz wodną, podłogi, tynki i dach. Zmodernizowano także zaplecze z garderobami, obniżono scenę, wydłużono balkon, przerobiono klatki schodowe i foyer.

Piotrkowska scena jest drugą, po sieradzkiej (otwarta we wrześniu), zamiejscową sceną "Jaracza". Na otwarcie czekają jeszcze teatry w Skierniewicach (wprowadzane są ostatnie poprawki) i Radomsku (otwarcie zaplanowano na 13 listopada). Przedsięwzięcie sfinansowały: Unia Europejska, Urząd Marszałkowski w Łodzi oraz samorządy lokalne pozostałych miast.

Projekt "Utworzenie Europejskich Scen Teatru im. Stefana Jaracza w województwie łódzkim" wywodzi się z formuły Teatru Ziemi Łódzkiej - inicjatywy, która na trwałe wpisała się w pamięć mieszkańców regionu, stanowiąc spoiwo kulturalne dawnego województwa łódzkiego. Zmodernizowano sceny w pięciu obiektach kultury: w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi, Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, Miejskim Domu Kultury w Skierniewicach, Miejskim Domu Kultury w Sieradzu oraz Miejskim Domu Kultury w Radomsku. W każdym mieście Teatr im. Jaracza pojawiał się będzie raz w tygodniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji