Artykuły

Warszawa. "Bóg" Woody Allena na deskach Polonii

Wielbiciele Woody Allena w najbliższym czasie nie mogą narzekać na brak jego twórczości - i to niemal na wszystkich polach działalności artystycznej. Teatr Krystyny Jandy kolejny sezon rozpoczyna od sztuki wybitnego reżysera.

Co prawda nowy film nowojorskiego reżysera "Vicky Cristina Barcelona" do naszych kin trafi dopiero za pół roku, to już 28 grudnia Allen wystąpi wraz ze swoim zespołem (Woody Allen and his New Orleans Jazz Band) na pierwszym i jedynym koncercie w naszym kraju, w Sali Kongresowej.

Do tego w księgarniach można kupić dwa niedawno wydane zbiory jego tekstów ("Czysta anarchia" i "Obrona szaleństwa") oraz wywiad rzekę, który z autorem "Klątwy skorpiona" przeprowadził Erie Lax.

Tymczasem już 15 listopada na deskach Teatru Polonia odbędzie się długo wyczekiwana premiera sztuki Woody'ego Allena zatytułowana "Bóg"- Spektakl reżyserowany przez Krystynę Jandę rozpoczyna czwarty rok działalności jej teatru.

"Spektaklem "Bóg" Woody Allena chciałam dwa lata temu otworzyć dużą scenę Teatru Polonia, a tym samym użyć go jako swoistego manifestu nowo powstającego teatru. Na szczęście, z wielu powodów, ode mnie niezależnych, skręciłam w stronę Czechowa, tradycji, szacunku, i dobrze się stało. Dziś po trzech latach zmagań z zadaniem, jakim było stworzenie nowej sceny, na taki manifest nie odważyłabym się nigdy" - mówi Krystyna Janda. "Dziś po wielu teatralnych wieczorach, premierach, zakrętach, wyborach wiem, że utwór Allena zasługuje na nasz entuzjazm, pracę

i wiarę, ale zbyt lekce sobie waży to, co potem okazało się tak trudne i wymagające "potu, krwi i łez". Dlatego "Bóg" robiony dopiero teraz, jako jedna z wielu naszych pozycji repertuarowych jest na swoim miejscu i możemy kpić, śmiać

się i cieszyć tym tekstem i tymi żartami z teatru i jego misji, biorąc dużo powietrza w płuca, bez skrępowania, zahamowań, grając od kulisy do kulisy, jak to się ładnie w środowisku nazywa".

"Bóg. Komedia w jednym akcie" powstał w 1975 roku. Amerykański twórca opublikował go wówczas wraz ze "Śmiercią" oraz kilkoma innymi krótkimi opowiadaniami w książce "Without Fearthers".

To nie pierwsza inscenizacja tej sztuki Allena w Polsce. "Bóg" wystawiany był już m.in. w Teatrze Witkacego w Zakopanem, w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, a na czerwiec przyszłego roku premierę tej komedii przygotowuje także lubelski Teatr im. Juliusza Osterwy.

O czym jest "Bóg"? Oto dwóch Greków zastanawia się nad zakończeniem sztuki zgłoszonej do konkursu dramatycznego w starożytnych Atenach. Po chwili jednak okazuje się, że doskonale zdają oni sobie sprawę z tego, iż są tylko postaciami scenicznymi w sztuce napisanej przez kogoś innego, granej właśnie na scenie... Jak to u Allena bywa, tekst skrzy się humorem, uwydatniając nieprawdopodobny absurd otaczającego nas życia.

W spektaklu występują: Elżbieta Czerwińska, Maria Seweryn, Patrycja Szczepanowska, Michał Breitenwald, Piotr Machalica i Cezary Żak oraz aktorzy Teatru Montownia: Adam Krawczuk, Rafał Rutkowski, Marcin Perchuć i Maciej Wierzbicki. Co ciekawe Woody Allen specjalnie dla warszawskiego teatru osobiście nagrał swój głos, który odzywa się z trakcie spektaklu. "Bóg", reż. Krystyna Janda, Teatr Polonia; premiera 15 listopada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji