Feliks "ŻW", czyli spektakle wciąż poszukiwane
Życie Warszawy proponuje ciąg dalszy wspomnień teatralnych z ubiegłego sezonu. Do 31 października czytelnicy Życia Warszawy mogą głosować na najlepsze przedstawienie.
Do głosowania na Feliksa "Życia Warszawy" zapraszamy na stronę www.zw.com.pl/feliksy. Wśród głosujących rozlosujemy zaproszenia do teatrów. W naszym codziennym cyklu przedstawiamy zaś kolejne dwa tytuły, o których warto pamiętać przy wyborze.
"Lulu na moście", reż. Agnieszka Glińska, Teatr Dramatyczny
Na podstawie scenariusza Paula Austera Agnieszka Glińska wyreżyserowała w Dramatycznym historię, która z klimatu sennej opowieści skręca żwawo w stronę błyskotliwej satyry na "twórczość artystyczną". Joanna Szczepkowska, nominowana do Feliksa za rolę znerwicowanej reżyserki filmowej Catherine Moore, gra tak, że inne postaci w jej obliczu bledną. Karykaturalna, przesadzona, szeroko rozbuchana w geście i zmiennych nastrojach, autoironiczna - istna nowojorska intelektualistka z filmów Woody'ego Allena.
"Mrok", reż. Artur Tyszkiewicz, Teatr Narodowy
"Najsmutniejsze w moim dorosłym życiu jest to, że nie ma w nim prawdziwej tragedii. To znaczy jest, ale tylko dla mnie. Taka zwykła, mała, moja, która niczego nie usprawiedliwia" - mówi o sobie Marek, główny bohater sztuki Mariusza Bielińskiego.
"Mrok" to świat jego wyobraźni istniejący na pograniczu snu i jawy. Tu pojawiają się osoby ważne dla niego w przeszłości i obecnie: rodzice, żona, starszy brat, przyjaciel.
Zagubiony w życiu, w którym teoretycznie wszystko jest dozwolone, Marek próbuje po latach przerwy rozmawiać z Bogiem, szuka u niego odpowiedzi na dręczące go pytania. Za tę pierwszoplanową rolę Marcin Hycnar został nominowany do nagrody Feliksa Warszawskiego. Spektakl też zasługuje na laury.
***
"Kamienie w kieszeniach" reż. Krzysztof Stelmaszyk Teatr Montownia
To był dobry sezon dla Montowni. Mimo rezygnacji ze stałego miejsca - Centralnego Basenu Artystycznego - a może właśnie dzięki temu, zespół kolejny raz udowodnił, że jest jednym z najciekawszych warszawskich teatrów niezależnych.
Sztuka na dwóch aktorów, w której Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki wcielili się w role kilkunastu postaci, to powrót do świetnej formy z chociażby "Szelmostw Skapena". W tej opowieści z irlandzkiej wioski, wykorzystując swoje umiejętności zmiany fizyczności, gestu i głosu, aktorzy płynnie potrafią np. z nieśmiałego, jąkającego się facecika zmienić się w rozkapryszoną gwiazdę filmową. I we wszystkich rolach bawią i wzruszają publiczność.
"Kolaboracja" reż. Tomasz Zygadło Teatr Ateneum
Tomasz Zygadło kolejny raz sięgnął po twórczość Rona Harwooda, który poprzez spotkanie Richarda Straussa i Stefana Zweiga opowiada o życiowych wyborach w obliczu zbliżającej się II wojny światowej i narastającej fali antysemityzmu. Współpraca niemieckiego kompozytora i żydowskiego pisarza urasta nagle do problemu politycznego. W tradycyjnie zbudowanym przedstawieniu okazję do stworzenia interesujących ról wykorzystali Sławomir Holland (jako Stefan Zweig) i Krzysztof Gosztyła (Richard Strauss). Krzysztof Gosztyła został nominowany do Feliksa Warszawskiego w kategorii Najlepsza Męska Rola Pierwszoplanowa.