Artykuły

Białystok. Pomimo kłopotów budowa Opery idzie do przodu

Do przetargu na dokończenie budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku ogłoszonego przez zarząd województwa podlaskiego mogą już zgłaszać się firmy budowlane. Ze względu na ogromny rozmiar i pieniądze związane z robotami wykończeniowymi tej obecnie największej realizowanej we wschodniej Polsce inwestycji kulturalnej zadania do wykonania zostały podzielone na trzy części.

Ogłoszenie o przetargu ukazało się na portalu internetowym samorządu województwa podlaskiego. Trzy części robót obejmują wykonanie instalacji, zewnętrznej fasady oraz sceny wraz z widownią. Oferty można składać do 1 grudnia 2008 roku. Na razie budynek opery i filharmonii jest w stanie surowym otwartym. Podział prac na trzy części, które pozostały do zakończenia inwestycji, ma przynieść kilkadziesiąt milionów złotych oszczędności. Rozstrzygnięcie przetargów dotyczących wykonania robót wykończeniowych przewidziane jest na pierwszą połowę grudnia. Poprzedni przetarg na dokończenie budowy został unieważniony z powodu zbyt wysokich kosztów, jakie proponowały firmy.

Konkurs na projekt architektoniczny opery rozstrzygnięto 29 kwietnia 2006 roku. Wybrano pracę profesora Politechniki Warszawskiej Marka Budzyńskiego. Pierwszy etap budowy został zakończony zgodnie z planem w roku 2008. Gmach białostockiej filharmonii i opery ma być bardzo nowoczesny. Podczas robót wykończeniowych w jedenastometrowej piwnicy zamontowana zostanie jedna z najnowocześniejszych w Polsce konstrukcji ruchomej sceny. Jak mówi dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Marcin Nałęcz Niesiołowski, obiekt ma mieć charakter "otwartego centrum sztuki". Będzie tam m.in. duża sala na 1,2 tys. osób, mniejsza sala kameralna dostosowana do koncertów muzyki klasycznej, koncertów rozrywkowych, ale też będą się tam mogły odbywać spektakle teatralne. W obiekcie znajdzie się miejsce na mniejsze galerie sztuki, restauracje, mały amfiteatr oraz część wypoczynkową. Jeżeli przetargi na prace wykończeniowe i realizacja robót przebiegną zgodnie z planem, to pierwsze przedstawienia i koncerty w nowej operze będzie można oglądać w roku 2011.

Pomimo kłopotów z pieniędzmi na budowę białostockiej opery i filharmonii samorządowi województwa podlaskiego udało się pozyskać środki unijne na remonty zabytków i tworzenie nowych obiektów kultury. Marszałek województwa podpisał już umowy wstępne na ich finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W ramach tego programu m.in. diecezja drohiczyńska otrzyma pięć milionów złotych na budowę muzeum diecezjalnego, w którym będą udostępnione jej dawne zbiory i archiwa. Natomiast osiem milionów złotych trafi do diecezji łomżyńskiej. Za te pieniądze będzie można kontynuować renowację 500-letniej katedry w Łomży, najstarszego obiektu sakralnego w województwie podlaskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji