Artykuły

Wielka Brytania. Sezon Polski od maja 2009 roku

W maju 2009 roku na londyńskim Trafalgar Square zainaugurowany zostanie Sezon Polski w Wielkiej Brytanii. Sezon potrwa do maja 2010 roku.

"Sztuka i kultura polska będą po raz pierwszy tak obszernie prezentowana na Wyspach Brytyjskich" - zaakcentowała podczas piątkowej konferencji prasowej p.o. koordynator sezonu Aneta Prasał-Wiśniewska.

Prasał-Wiśniewska uznała, że jest za wcześnie, by ujawniać wszystkie szczegóły programu, ale podkreśliła, że kultura polska będzie prezentowana nie tylko w Londynie, ale we wszystkich regionach Wielkiej Brytanii - od największych metropolii po miejsca, w których polska sztuka jeszcze nie gościła.

Na mapie przygotowywanych wydarzeń znajdą się m.in. Edynburg, Cardiff, Leeds, Liverpool, Belfast, Norwich.

Potwierdzonych zostało już ponad 30 projektów wystawienniczych, poświęconych zarówno sztuce dawnej, jak i współczesnej. Planowane wystawy będzie można oglądać w renomowanych londyńskich galeriach m.in. Tate Modern, Tate Britain, Barbican, Whitechapel oraz poza Londynem, m.in. w Modern Art Oxford, Tate Liverpool, Tramway (w Glasgow).

Zaplanowano już m.in. ekspozycję polskiego malarstwa przełomu XIX/XX w., portretów Stanisława Augusta Poniatowskiego, arcydzieł z bursztynu, twórczości Witkacego i Feliksa Topolskiego.

Jednym z projektów muzycznych planowanych w ramach Sezonu jest festiwal muzyki współczesnej Sounds New w Canterbury, który w 2009 roku zostanie w całości poświęcony muzyce polskiej. Najważniejszym wydarzeniem festiwalu będzie wykonanie "Pasji św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Planowane są również projekty promujące polską muzykę jazzową m.in. trasa koncertowa Tomasza Stańki oraz festiwal jazzowy Fresk, poświęcony polskim kompozycjom.

Polskie przedstawienia teatralne prezentowane będą w renomowanych brytyjskich teatrach m.in. na deskach Royal Court Theatre (Londyn) czy Traverse Theatre (Edynbyrg).

Ważnym elementem przygotowań do Sezonu jest program wizyt studyjnych, adresowany do ludzi kultury, specjalistów różnych dziedzin: kuratorów, artystów, krytyków i dziennikarzy. Jego celem jest nawiązanie bezpośrednich kontaktów między polskimi i brytyjskimi instytucjami kulturalnymi. Od 2007 do 2008 roku odbyło się lub odbędzie w sumie 150 takich wizyt.

Sezon Polski w Wielkiej Brytanii organizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza (na zdjęciu) w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji