Artykuły

Opole. Grafiki Adama Kiliana w galerii Na Cyplu

Od wczoraj w galerii Na Cyplu można oglądać wystawę grafik Adama Kiliana [na zdjęciu], wybitnego polskiego ilustratora książek dziecięcych i scenografa. - Przy swojej pracy zawsze dobrze się bawiłem - mówi artysta.

Ekspozycja zatytułowana "... przez okulary dziecięcej wyobraźni widzę światy..." jest przekrojem przez twórczość artysty.

- Robiąc to, co robię, nigdy nie pracowałem, tylko dobrze się bawiłem - zaznacza Kilian. - Swoimi ilustracjami staram się książkowe metafory przeobrażać w kształty czytelne dla dzieci. Dzięki temu mogłem pomóc w wywoływaniu uśmiechu na ich twarzach. A śmiech jest lekarstwem na wszystko - przekonuje artysta.

Wystawa jednak dedykowana jest nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom, a nawet dziadkom. Można na niej podziwiać prace artysty zdobiące okładki książek wydanych przed kilkoma dekadami. Jedną z nich jest "Pyza na polskich dróżkach", zarówno w wersji z lat 60., jak i wznowionej z 2001 roku. Artysta zaprezentował również swoje lalki, które na potrzeby wystawy wypożyczono z teatru Lalka w Warszawie. - Chcemy ludziom nie tylko przybliżyć postać Kiliana, ale także uczcić jego 85. urodziny oraz 60. rocznicę pracy twórczej - mówi Mariola Urbaniak, organizatorka ekspozycji. - A jest on znany przede wszystkim jako scenograf teatralny, natomiast jego prace graficzne są pokazywane znacznie rzadziej - dodaje.

Sam artysta z powodu choroby nie mógł przyjść wczoraj na otwarcie wystawy, ale uczestniczył w procesie tworzenia ekspozycji. - Adam Kilian przysyłał nam instrukcje i rady, a także podzielił się pracami ze swoich prywatnych zbiorów - mówi Mariola Urbaniak, dodając przy tym, że Kilian powinien pojawić się w Opolu na początku listopada.

Wystawę będzie można oglądać do 7 listopada w godzinach otwarcia biblioteki - od 10 do 19. Wstęp wolny.

***

Adam Kilian

* To artysta plastyk, scenograf, grafik, ilustrator. Urodzony w 1923 r. we Lwowie. W kwietniu 1940 r. wywieziono go do Kazachstanu. Wiatach 1945-48 studiował na Wydziale Architektury w Nottingham. Po powrocie do Polski w 1948 został dyrektorem warszawskiego Teatru Lalek "Niebieskie Migdały", założonego przez jego matkę jeszcze na wygnaniu w ZSRR, który w 1951 zmienił nazwę na Lalka. Do tej pory jest konsultantem plastycznym teatru. W ciągu 60 lat pracy artystycznej zrealizował 300 scenografii dla polskich i zagranicznych teatrów. Współpracował również z teatrami opolskimi; jest autorem scenografii do spektakli "Komedia pomyłek", "Krakowiacy i górale" (dla Teatru im. Jana Kochanowskiego) oraz "Spowiedź w drewnie" (dla Teatru Lalki i Aktora).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji