Artykuły

Nowa kreacja Tadeusza Łomnickiego

Prawdziwym wydarzeniem w życiu teatralnym stolicy stała się premiera sztuki "Play Strindberg" w Tea trze Współczesnym z Tadeuszem Łomnickim w roli głównej. Jest to zaaranżowany przez Friedricha Durrenmatta utwór sceniczny Strindberga "Taniec śmierci" - dramat o nieszczęśliwym, niedo­branym małżeństwie, pozorach i złudzeniach. Durrenmatt przebudował go stylistycznie, aby obna­żyć z całym okrucieństwem najbardziej mroczne zakątki duszy i ludzkich namiętności.

Rolą Edgara w ,,Play Strind berg" Tadeusz Łomnicki raz jeszcze udowodnił, jak wysokiej klasy jest jego aktorstwo i jak dalece potrafi nagiąć swe ciało i głos, aby przekazać wszystkie charakterystyczne cechy człowieka despoty, okrutnego w swej głupocie i zarozumiałości, a jed­nocześnie pełnego perfidii. Człowieka dręczącego swą żonę i dręczonego przez nią do granic wytrzymałości psychicznej.

Z nie mniejszą wirtuozeria towarzyszyli mu na scenie Barbara Krafftówna w roli żony Alicji i Andrzei Łapicki w roli Kurta przybysza będącego początkowo świadkiem małżeńskiej tragedii a potem jej czynnym uczestni­kiem.

Spektakl reżyserował jeden z najwybitniejszych twórców filmowych Andrzej Wajda który wg jednogłosnej oceny stołecz­nych krytyków po mistrzowsku poprowadził aktorów i zgodnie z zamierzeniem Durrenmatta stwo­rzył spaktakl, który zmusza widzów w do śmiechu, ale jednocześnie przyprawia o dreszcze grozy na myśl, do czego zdolny jest zwykły człowiek.

Jakaż szkoda że nowej kreacji Tadeusza Łomnickiego nie mogą obejrzeć ci wszyscy, którzy od­dali swe głosy na niego w ple­biscycie "Złotej Maski".

Przeżyliby całą gamę uczuć, od pogardy dla Edgara do podziwu dla wielkości tego aktora, której tylko niewielką cząstkę mogli poznać w postaci Wołodyjowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji