Artykuły

Kielce-Warszawa. KTT zatańczy dla Pendereckiego

Soliści i tancerze Kieleckiego Teatru Tańca zatańczą dla Krzysztofa Pendereckiego. Artyści wystąpią pod koniec listopada w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej podczas koncertu z okazji 75. rocznicy urodzin kompozytora.

KTT weźmie udział w spektaklu muzycznym zrealizowanym na niespotykaną jak do tej pory skalę. Całość będzie oparta na monumentalnym utworze Pendereckiego "Siedem bram Jerozolimy". Dzieło wykonaną wielka orkiestra symfoniczna pod kierownictwem samego mistrza oraz trzy 90-osobowe chóry.

Każda z siedmiu części utworu, w zamyśle twórców projektu Jarosława Minkowicza, Borisa Kudlicki i Tomasza Bagińskiego, ma być oddzielnym obrazem sięgającym do różnych epizodów z historii ludzkości.

Choreografię do poszczególnych scen stworzą Elżbieta Szlufik-Pańtak [na zdjęciu] oraz Grzegorz Pańtak z KTT. - To będą inscenizacje plastyczne do muzyki. Obrazy, które mają pokazać energię człowieka na przemian zdolną do budowania i burzenia - mówi Pańtak, zastępca dyrektora KTT.

Do spektaklu zaangażowany zostanie cały zespół KTT - 21 osób, a także kilka osób spoza kieleckiego teatru.

Tancerzom będą towarzyszyły animacje autorstwa nominowanego do Oscara Tomasza Bagińskiego, twórcy "Katedry" i "Sztuki spadania". Filmy będą wyświetlane na olbrzymich przesuwnych ekranach. Kilka dni temu soliści KTT Pańtak i Małgorzata Ziółkowska w studiu 3D w Hamburgu nagrywali etiudy, które zostaną wykorzystane w animacjach. - To było trudne zadanie. Tancerze raz musieli być robotami, innym razem roślinami, a jeszcze innym - musieli pokazać emocje człowieka spopielonego. To wszystko wymaga ogromnego przygotowania. Tancerz musi być artystą otwartym, poszukującym - zwraca uwagę Szliifik-Pańtak, dyrektorka KTT.

Podczas koncertu realizowany będzie film muzyczny, który zostanie wyemitowany w TVP. Nie będzie relacją, ale zmodyfikowanym zapisem. Twórcy chcą wykorzystać w nim m.in. multimedia, które pozwolą np. zmienić sklepienie budynku teatru w niebo. Film zostanie również wydany na DVD.

Udział kieleckich tancerzy w koncercie to promocja miasta, ale przede wszystkim szansa dla samych solistów.

- Czujemy się wyróżnieni. Jest to też dla nas ogromne doświadczenie. Dzięki udziałowi w koncercie zgłębiamy nowe obszary ruchu i pracujemy z wybitnymi ludźmi o dużym dorobku artystycznym. Rozwijamy się - nie ma wątpliwości Szlufik-Pańtak.

Koncert jubileuszowy odbędzie się 23 listopada w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

"Siedem bram Jerozolimy"

Utwór Pendereckiego został napisany na zamówienie władz Jerozolimy z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta. Prawykonanie odbyło się w Jerozolimie w 1997 roku. Jest to dzieło o charakterze oratoryjnym. Początkowo miało być symfonią, dopiero w trakcie komponowania przybrało formę wokalno-instrumentalną. Siedem części odpowiada siedmiu bramom Jerozolimy. Dobierając teksty, kompozytor sięgał do fragmentów Starego Testamentu zapowiadających przyjście Mesjasza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji