Artykuły

Gdańsk. Po "Remiksie" w Stoczni

Na terenie dawnej stoczni, w nowo powstałym konferencyjno-kulturalnym Centrum Stocznia Gdańska, w miniony weekend 13-14 listopada miała miejsce próba generalna i prapremiera niezależnego projektu teatralnego pod tytułem "REMIX".

Cała młoda i sześcioosobowa obsada spektaklu została wyłoniona poprzez wielomiesięczne poszukiwania castingowe - niemalże jak podczas produkcji filmu. Prowadzone one były wśród zawodowych aktorów z Trójmiasta, teatrów młodzieżowych, studenckich, offowych i kabaretów, także wśród "naturszczyków". Rezultatem jest różnorodna i dopasowana do ról mieszanka scenicznych osobowości.

Twórca projektu, Jan Dowjat, jest reżyserem filmowym z wykształcenia. Ukończył jedną z najlepszych amerykańskich szkół filmowych - New York Uniwersity, Tisch School of the Arts. Od kilku lat działa w Polsce pisząc scenariusze, pracując przy serialach, reklamach. Jest współzałożycielem niezależnego studia filmowego "Yeti Films" i wykładowcą w szkole aktorskiej Haliny i Jana Machulskich. "Tekst sztuki odkryłem cztery lata temu w gwizdniętym przyjacielowi piśmie literackim wydawanym przez Coppolę. Spodobał mi się od razu, ale opisywał świat raczej zagraniczny, a w najlepszym razie znany tylko z telewizji. Przez cztery lata wiele się zmieniło: sytuacje i postaci, jakie opisuje sztuka, stały się rzeczywistością, w której żyją młodzi ludzie i Londynie, i - jak się okazuje - w Gdańsku".

Przestrzenią, w którym zaistniał "REMIX", jest wielka sala koncertowa Centrum Stocznia Gdańska, oficjalnego partnera projektu. Nietypową atrakcją będzie klubowa działalność obiektu podczas, jak i po zakończeniu spektakli - bary będą częścią sztuki oraz stworzą nieskrępowaną niczym atmosferę wśród widowni.

Nie był to debiut centrum - gościło już paneuropejski projekt artystyczny SEAS, realizowany wspólnie z Nadbałtyckim Centrum Kultury, a ostatnio ogólnopolska prapremiera kinowego hitu "Rybki z ferajny". Pod koniec miesiąca, 26 listopada br., muzyczną inauguracją Centrum Stocznia Gdańska będzie z kolei wielki koncert legendarnej grupy Die Toten Hosen.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji