Artykuły

Bydgoszcz. Rozpoczął się 7. Festiwal Prapremier

Prapremierą "Witaj/Żegnaj" Suzan Lori-Parks w reżyserii Jana Klaty i wykonaniu gospodarzy rozpoczął się w niedzielę 7. Festiwal Prapremier w bydgoskim Teatrze Polskim. W konkursie zostanie pokazanych jeszcze 14 spektakli.

Festiwal ma charakter konkursu prezentującego najciekawsze inscenizacje polskich prapremier ubiegłego sezonu. Sztuka inaugurująca imprezę jest wyjątkiem - spektakl po raz pierwszy został pokazany publiczności w niedzielę.

Suzan Lori-Parks, młoda afroamerykańska dramatopisarka z USA, jest autorką zainicjowanego sześć lat temu projektu "365 sztuk/365 dni". Polegał on na napisaniu po jednej sztuce na każdy dzień roku, a w ich wystawianie zaanagażowało się do 2007 roku około 700 profesjonalnych i amatorskich zespołów teatralnych z USA.

Na polski spektakl składa się szereg scen nie powiązanych ze sobą osobami bohaterów ani ciągłością akcji.

- To próba opisania otaczającego nas świata jakby poprzez układankę z odłamków rozbitego zwierciadła. Nie daje ona pełnego obrazu, ale poszczególne odbłyski, choćby się wydawały błahe, składają się na fascynujący obraz i można się dopatrzeć pomiędzy nimi związków, choć oczywiście nie wprost - powiedział PAP reżyser.

Zrealizowana w Bydgoszczy przez Jana Klatę polska adaptacja obejmowała tylko część oryginalnego tekstu, ale spektakl w ostatecznej wersji, pokazanej w niedzielę, trwał trzy godziny bez przerwy. Klata dołożył starań by osłabić "amerykańskość" treści wplatając dużo polskich akcentów: od klasyki literatury po pomysły z popularnych reklam realizowanych przez kabaret Mumio.

- Każdy z jedenastu aktorów grających w spektaklu wciela się w kilkadziesiąt różnych postaci. W ostatecznej wersji wykorzystano około 90 sztuk Suzan Lori-Parks, ale przygotowano ich w toku prób niemal dwa razy więcej - powiedział w niedzielę PAP Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

W festiwalowym konkursie zostaną w tym roku pokazane prapremiery przygotowane w ubiegłym sezonie przez: Teatr Jeleniogórski, Teatr Studio i Teatr Montownia z Warszawy, Stary Teatr i Teatr Łaźnia z Krakowa, Teatr im. J. Kochanowskiego z Opola, Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha, Teatr im. W. Horzycy z Torunia i Scenę Prapremier In Vitro z Lublina. Gospodarze zaprezentują dwa ubiegłoroczne spektakle.

Jury festiwalu tworzą w tym roku: Krzysztof Mieszkowski (dyrektor Teatru Polskiego z Wrocławia), Waldemar Zawodziński (dyrektor Teatru im. Jaracza w Łodzi) i Jan Buchwald (dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie). Wyniki konkursu festiwalowego zostaną ogłoszone 12 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji