Artykuły

Sezon u bram

Staropolskie re_wizje w Starym Teatrze, Woody Allen w Bagateli, kolejna produkcja tandemu Burzyńska & Opalski w Teatrze im. Słowackiego i Szekspir Agaty Dudy-Gracz w Teatrze STU. A do tego Genius Loci i Boska komedia w Łaźni Nowej. To mocne punkty zaczynającego się sezonu 2008/2009 - pisze Justyna Nowicka w miesięczniku Kraków.

Na placu świętego Ducha

Pasjonująca jesień zapowiada się w Teatrze im. Słowackiego. Nie tylko bardzo ciekawy, urozmaicony repertuar, ale także goście, wśród których najjaśniej świeci gwiazda Ireny Kwiatkowskiej w Zielonej gęsi z Teatru Polskiego w Warszawie. Krakowska publiczność będzie miała okazję zobaczyć Kwiatkowską w życiowej roli Hermenegildy Kociubińskiej. Zaś dawno nieoglądany w Krakowie Tadeusz Bradecki, obecnie dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach, pokaże swoją najnowsza premierę - sztukę "Polterabend", czyli napisany przez Stanisława Mutza śląską gwarą poetycki fresk o powikłanej historii Śląska i Ślązaków. Tyle jesiennych gości.

Sezon na Dużej Scenie rozpoczyna premiera sztuki Friedricha Durrenmatta "Frank V. Komedia bankierska" w reżyserii Krzysztofa Babickiego. To, czytamy w zapowiedziach, "sceniczny rarytas zarówno dla znawców i wielbicieli dzieł wybitnego drama-topisarza szwajcarskiego, jak i dla widzów mniej obeznanych z jego twórczością. Utrzymana w konwencji groteski i czarnego humoru tragikomedia muzyczna, której akcja dzieje się w wielkim banku będącym swego rodzaju metaforą współczesnego świata". Wkrótce potem czekają nas na scenie Miniatura "Rozmowy poufne" Bergmana, które wyreżyseruje Iwona Kempa. Reżyserka studiowała co prawda w Krakowie (dyplom PWST w 1996 roku), lecz swój autorski, ceniony przez krytyków teatr tworzyła na scenach Łodzi, Torunia czy Opola. Wreszcie "Akompaniator" - po sukcesie "Tanga Piazzolla" kolejna sztuka krakowskiej autorki i profesora UJ Anny Burzyńskiej zrealizowana przez Józefa Opalskiego. To kameralny dramat rozgrywający się w środowisku muzycznym. Na scenie Monika Niemczyk i Marcin Kuźmiński. Główny bohater - pianista obsesyjnie zakochany w diwie operowej - po trzydziestu latach milczenia decyduje się podczas próby wyznać miłość nieświadomej niczego wybrance. Sytuacja ta przynosi skomplikowane konsekwencje, a sztuka ewoluuje od tragikomedii w stronę thrillera psychologicznego z zaskakującymi zwrotami akcji.

W Starym błogi i sarmacja

Na zapowiadane już sarmackie re_wizje przyjdzie nam poczekać do początku 2009 roku. Ale warto czekać, bo wśród wymienianych tytułów jest i "Trylogia" Sienkiewicza, którą zajmie się Jan Klata, i jeden z najciekawszych tekstów poetyckich ostatnich lat - "Dwanaście stacji" Tomasza Różyckiego, poety szybko pnącego się do góry w hierarchii narodowego parnasu. Repertuar sarmackich reinterpretacji nie jest jeszcze zamknięty - obok adaptacji w Starym Teatrze pojawią się i teksty współczesne, inspirowane duchem epoki. Pierwsza premiera na Scenie Kameralnej już we wrześniu. Wojciech Klemm reżyseruje tekst Bertolda Brechta "Piekarnia". Inscenizacja będzie polską prapremierą sztuki, którą na zamówienie Starego Teatru przetłumaczyła Monika Muskała, a dramaturgicznie przygotował Igor Stokfiszewski, znany dotąd głównie jako krytyk literacki. Brecht w Roku Brechta cieszy, a reżyser wydaje się mieć ku inscenizacji szczególne kompetencje -jest absolwentem reżyserii w berlińskiej szkole teatralnej Ernsta Busha, pracował przez wiele lat jako asystent Franka Castorfa w Volksbuhne w Berlinie. Późną jesienią, w listopadzie na Dużej Scenie Piotr Cieplak zapowiada premierę sztuki "Król umiera, czyli ceremonie". W dramacie Ionesco szykuje się obsada z marzeń: Anna Polony, Anna Dymna, Dorota Segda, Jerzy Trela, Jacek Romanowski.

A sezon rozpoczną "blogi.pl" - pokaz, który jest owocem I edycji Festiwalu Teatralnego BLOGTXT w Grazu. Główną nagrodę festiwalu otrzymał spektakl Starego Teatru "mydziecisieci" w reżyserii Szymona Kaczmarka. Scenariusz na podstawie blogu www.my-dziecisieci.blog.pl napisała Dorota Masłowska. Adam Nawojczyk za rolę @linki w tym spektaklu otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora. Pozostałe produkcje Starego Teatru - "Niebieska sukienka" w reżyserii Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik z udziałem Iwony Bielskiej i Małgorzaty Zawadzkiej oraz "Forma przetrwalnikowa" w reżyserii Radosława Rychcika w wykonaniu Katarzyny Krzanowskiej zostały docenione za niezwykle kreacje aktorskie.

STU, Groteska, Bagatela w NCK i Ludowy

Premiery w Teatrze STU nie są bardzo liczne, ale na ogół stają się wydarzeniami. Agata Duda-Gracz, jedna z najzdolniejszych reżyserek swojego pokolenia, scenograf i reżyser w jednej osobie sięga już we wrześniu po "Romea i Julię" Szekspira. Inscenizacja ma wyraźnie charakter autorski, obok Romea i Julii pojawiają się m.in. Ostatnia Julia i Kolejna Julia, czy Pierwszy i Ostatni Romeo. Jak zwykle w STU gwiazdorska obsada - od Anny Polony po Kamillę Baar.

Spokojny początek sezonu czeka widzów w Teatrze Ludowym. Pierwsza premiera na scenie Pod Ratuszem dopiero w październiku - Jakub Porcari reżyseruje komedię Tadeusza Różewicza "Śmieszny staruszek". W Grotesce dla najmłodszych "Kot w butach", potem "Ballady i romanse" na Scenie dla dorosłych i "Różowe konie" - rewia kieszonkowa na Scenie of.

Teatr Bagatela kontynuuje wakacyjny remont - we wrześniu zaprasza na repertuarowe spektakle do Nowohuckiego Centrum Kultury. A potem w Bagateli m.in. sztuka Woody'ego Allena "Seks nocy letniej" i dramat "Kalina czerwona", którego bohaterką jest niezapomniana Kalina Jędrusik. Tekst Michała Zabłockiego reżyseruje aktorka Beata Fudalej. 8 listopada Waldemar Śmigasiewicz zmierzy się z "Procesem" Kafki.

Łaźnia Nowa stawia na festiwale

Najpierw będzie Genius Loci (24-29 X) - coraz ciekawszy i na pewno reprezentatywny przegląd teatralnych aktualności z całej Polski. W tym roku pod hasłem "Children of the Revolution". W programie najnowsze spektakle takich klasyków teatralnej rewolucji jak Jan Klata czy Paweł Szkotak. A także przedstawienia Natalii Korczakowskiej, Pawła Łysaka, Krzysztofa Kopki. A do tego dwa spektakle gości z Meksyku.

W grudniu rusza mocno reklamowany nowy festiwal "Boska Komedia" przygotowywany przez Bartosza Szydłowskiego, szefa Łaźni w ramach projektu miasta "6 zmysłów". Zapowiedzi są szumne: ma być ogólnopolski konkurs o Teatralną Nagrodę Miasta Krakowa wartości 100 tys. zł, spektakle zaproszone z całego świata ("będzie to siedem opowieści o ludzkich losach w kontekście fundamentalnych pytań o sens istnienia" - tłumaczy dość zawile Szydłowski na stronie www.6zmyslow.pl), a także spotkania z autorytetami światowej humanistyki. Potwierdzone są już występy grup z Indii (spektakl Manganiyar), Kolumbii (spektakl teatru tańca La mirada del auestruz) i Brazylii [projekt TV Morrinho).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji