Bydgoszcz. Klata otwiera Prapremiery
Spektaklem "Witaj/Żegnaj" w reżyserii Jana Klaty i wykonaniu aktorów bydgoskiego Teatru Polskiego rozpocznie się w niedzielę kolejna edycja "Festiwalu prapremier" w Bydgoszczy. W tym roku pokazanych zostanie 14 najciekawszych spektakli ubiegłego sezonu.
Przedstawienie przygotowane przez gospodarzy jest wyjątkiem - sztuka amerykańskiej autorki Suzan Lori-Parks - będzie miało w niedzielę swoją polską prapremierę. Jan Klata jest nie tylko jego reżyserem, ale także opracował tekst i przygotował oprawę muzyczną przedstawienia.
Oryginalny tekst zaczął powstawać w 2002 roku pod tytułem "365 dni/365 sztuk", a autorka postanowiła stworzyć sztukę, która mogłaby być grana przez cały rok, po jednej sztuce na każdy dzień. Powstał w ten sposób trwający do 2007 roku projekt artystyczny, w który zaangażowało się w USA około 700 teatrów profesjonalnych i amatorskich, wystawiających kolejne "odcinki" dramatu.
Przygotowana w Bydgoszczy przez Jana Klatę inscenizacja będzie powstawała do dnia premiery, a reżyser zachowuje w tajemnicy informację o tym, ile spośród 365 sztuk ostatecznie złoży się na spektakl i ile czasu on potrwa. Na scenie pojawi się jedenastu aktorów bydgoskiej sceny, z których każdy ma do odegrania kilkadziesiąt różnych ról.
- Poszczególne sztuki trwają od 40 sekund do 4-5 minut. Nie są to jakieś odcinki jednej historii, ale raczej próba opisu świata na podstawie oderwanych fragmentów; istnieją powiązania między zdarzeniami, ale nie wprost - powiedział w czwartek Jan Klata.
W festiwalowym konkursie zostaną w tym roku pokazane prapremiery przygotowane w ubiegłym sezonie przez: Teatr Jeleniogórski, Teatr Studio i Teatr Montownia z Warszawy, Stary Teatr i Teatr Łaźnia z Krakowa, Teatr im. J. Kochanowskiego z Opola, Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha, Teatr im. W. Horzycy z Torunia i Scenę Prapremier In Vitro z Lublina. Gospodarze zaprezentują dwa ubiegłoroczne spektakle.
- Sama idea prapremier jest świetna, ale ważne jest też podkreślenie tego, o czym się teraz mówi w teatrze. W tym roku mamy trzy obszary tematyczne: pamięć, mit i współczesne źródła inspiracji takie jak np. blogi - powiedział Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego.
Jury festiwalu tworzą w tym roku: Krzysztof Mieszkowski (dyrektor Teatru Polskiego z Wrocławia), Waldemar Zawodziński (dyrektor Teatru im. Jaracza w Łodzi) i Jan Buchwald (dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie). Wyniki konkursu festiwalowego zostaną ogłoszone 12 października.