Artykuły

Widowisko muzyczne o holokauście powstaje w b. Auschwitz

Ekipa brytyjskiej sieci BBC wspólnie z Telewizją Polską realizuje na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau widowisko muzyczne upamiętniające ofiary holokaustu. Wystąpi w nim aktor August Kowalczyk, były więzień obozu. W piątek [12 listopada] rozpoczęły się zdjęcia.

Widowisko zostanie wyemitowane w styczniu przyszłego roku z okazji 60. rocznicy wyzwolenia obozu.

- Jest to swoista muzyczna refleksja nad holokaustem i historią, która zdarzyła się w Auschwitz. (...) Ja jestem postacią "sklejającą" wszystkie elementy. Występuję w podwójnej roli - aktora i świadka. Zdaje się, że będzie to jedno z moich ostatnich działań aktorskich. Tak się składa, że właśnie z tym tematem (obozu Auschwitz) to działanie jest związane - powiedział August Kowalczyk.

Aktor dodał, że widowisko realizowane jest z rozmachem i stanie się dużym wydarzeniem kulturalnym. - W miarę możliwości jest to najwyższa półka artystyczna, jeśli chodzi o zespoły, solistów i orkiestry. (...) Muzyka będzie różna, przede wszystkim klasyczna, ale i współczesnych kompozytorów. Zdjęcia powstają w plenerach Auschwitz i Birkenau - wyjaśnił.

August Kowalczyk urodził się w 1921 roku na Kielecczyźnie. Podczas okupacji próbował przedostać się do polskiego wojska we Francji. Został aresztowany na terenie Słowacji przez prohitlerowską żandarmerię słowacką i wydany w ręce Niemców.

W grudniu 1940 r. trafił do Auschwitz. Przebywał w nim do roku 1942. Wówczas uciekł z karnej kampanii podczas buntu. Ocalał dzięki pomocy mieszkańców Oświęcimia i Bojszów. Od sierpnia 1942 r. do maja 1945 r. walczył w Armii Krajowej.

Po wojnie został aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem, był także dyrektorem artystycznym w kilku teatrach. Zagrał w 23 filmach. W pamięci widzów pozostał przede wszystkim jako wójt w "Chłopach". Grał także oficerów SS i gestapo w "Stawce większej niż życie", "Drugich urodzinach" i "Polskich drogach".

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II, czyli Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady polskich i europejskich Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. Hitlerowcy więzili w kompleksie ponad 1,3 miliona osób. Życie tu straciło ponad 1,1 miliona ludzi, głównie polskich i europejskich Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich.

Na zdjęciu: okładka książki-pamiętnika Augusta Kowalczyka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji