Artykuły

Bodzentyn. Premiera spektaklu "Dawid Rubinowicz"

Premiera spektaklu "Dawid Rubinowicz", opartego na wojennym pamiętniku żydowskiego chłopca, odbyła się w niedzielę wieczorem w Bodzentynie (Świętokrzyskie). Wystąpili kilkunastoletni aktorzy.

Poruszający spektakl opowiadający o losach żydowskiego chłopca, mieszkającego podczas okupacji niemieckiej w Bodzentynie, odbył się w niecodziennej scenerii - na podwórzu dziewiętnastowiecznej Zagrody Czernikiewiczów, wśród drewnianych, krytych gontem chałup. Nad głowami widzów przelatywały sowy.

Młodzi aktorzy - nastolatkowie z pobliskiej Dąbrowy Dolnej - wypowiadając słowa zapisane ponad 60 lat temu przez Rubinowicza, mówili o miejscach i uliczkach, które znają. Przez pryzmat losów chłopca, jego rodziny i sąsiadów, ukazywali widzom kolejne etapy niemieckiej eksterminacji Żydów z podkieleckich miejscowości.

Reżyserujący spektakl Dorota i Artur Anyżowie zrezygnowali z wprowadzenia na scenę postaci opisywanych przez chłopca, aby przedstawić - ich zdaniem - najcenniejszą wartość "Pamiętnika", czyli jego prostotę i naturalność. Zdecydowali się na grę w pierwszej osobie, ale postać Dawida zwielokrotniono.

Po premierze widzowie spotkali się z żydowską wokalistą, działaczką na rzecz pojednania chrześcijan i żydów Tovą BenZvi, która koncertuje na całym świecie, wykonując tradycyjne pieśni żydowskie w językach hebrajskim i jidisz. Spektakl poprzedziła msza w intencji Bodzentynian zamordowanych w obozie zagłady w

Treblince. Podczas nabożeństwa Tova BenZvi śpiewała hebrajskie psalmy.

Premiera była najważniejszym elementem trwających od soboty Dni Dawida Rubinowicza. W sobotę odbyła się wycieczka śladami Dawida, koncert zespołu Chmielnikers, warsztaty tańców żydowskich i otwarta próba generalna spektaklu.

Pisane w czasie hitlerowskiej okupacji dzienniki Dawida Rubinowicza odnaleziono po wojnie w Bodzentynie. Wokół postaci autora Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi "Odnowica" z Dąbrowy Dolnej od ubiegłego roku prowadzi projekt w ramach programu "Dla Tolerancji" Fundacji Batorego. Uczestnikami projektu są dzieci i

młodzież ze wsi Dąbrowa Dolna koło Bodzentyna. W ubiegłym roku za pomocą fotografii otworkowej zilustrowały pamiętnik swojego żydowskiego rówieśnika.

Organizatorem Dni Dawida Rubinowicza jest Stowarzyszenie "Odnowica", partnerami są: burmistrz Bodzentyna, tamtejsze gimnazjum, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach. Projekt zrealizowano w ramach programu "Dla Tolerancji" ze środków Fundacji Batorego i Fundacji Forda przy wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn.

Dawid Rubinowicz (1927-1942) to syn mleczarza z podkieleckiego Krajna, autor pamiętników opisujących prześladowania Żydów w czasie II wojny światowej, zamordowany w wieku 15 lat przez Niemców. Podczas okupacji hitlerowskiej rodzina Dawida została przesiedlona do getta w Bodzentynie, a stamtąd we wrześniu 1942 pognano ich na stację kolejową w Suchedniowie, skąd zostali wywiezieni do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Dzienniki Rubinowicza spisywane prostym językiem w pięciu szkolnych zeszytach od marca 1940 do czerwca 1942, obrazują zwykłe dzieciństwo przerwane okupacją i prześladowaniami niemieckimi. Odnalezione po wojnie zapiski zostały opublikowane w wielu krajach świata. W Polsce po raz pierwszy wydano je w 1960 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji