Poznań. Laureaci IV Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra
Marcin Kwaśny [na zdjęciu] z Teatru Kwadrat w Warszawie zdobył we wtorek [9 listopada] w Poznaniu Grand Prix w konkursie na interpretację tekstu biblijnego i klasycznego w ramach IV Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra.
Laureat recytował wiersz Rainera Marii Rilkego "Zwiastowanie" i fragment listu św. Pawła do Koryntian potocznie zwany "Hymnem o miłości".
Nagrodę specjalną im. Romana Brandstaettera za interpretację tekstu biblijnego otrzymała australijska aktorka Jolanta Juszkiewicz za recytację w języku angielskim "Księgi Judyt".
Obie nagrody oprócz prestiżu miały także wymiar finansowy - laureaci otrzymali po 1 tys. euro. W konkursie, którego celem była artystyczna interpretacja tekstu biblijnego i klasycznego, rywalizowało 12 osób - głównie aktorów, ale także studentów szkół teatralnych i laureatów konkursów recytatorskich.
Jury festiwalu pod przewodnictwem prof. Bogdana Walczaka z poznańskiego uniwersytetu uznało poziom wykonawstwa podczas tegorocznego konkursu za "bardzo wysoki".
- Wiele tekstów było interpretowanych w sposób niezwykły. Jury doceniło też różnorodność dobieranych przez uczestników tekstów, oprócz biblijnych, od Rilkego przez Harasymowicza do Kasprowicza - powiedział PAP pomysłodawca festiwalu, członek jury Przemysław Basiński.
Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra rozpoczął się 9 listopada, a zakończy się 30 listopada. Organizatorzy imprezy chcą, aby festiwal "odsłaniał piękno słowa Biblii oraz największych dzieł klasyki polskiej i światowej w interpretacji artystycznej".
Kulminacją festiwalu będzie Wielka Gala Słowa - Słowacki. 15 listopada w auli poznańskiego uniwersytetu fragmenty utworów autora "Balladyny" czytać będą m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Maja Komorowska i Andrzej Seweryn.
Festiwal zakończy się benefisem prof. Bożeny Chrząstowskiej z poznańskiego uniwersytetu, metodyka zasłużonego dla upowszechnienia słowa i współorganizatorki cyklu "Verba Sacra".
"Verba Sacra" to projekt artystyczno-naukowo-religijny, poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej. Jego realizację rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych.