Artykuły

Opera. Sezon premier i zmian

W Warszawie reżyserują Robert Wilson i Krzysztof Warlikowski, w paru innych teatrach operowych szykuje się wymiana dyrektorów.

W Warszawie dyrekcja dopiero kończy prace nad sezonem, który oficjalnie rozpocznie się galowym wieczorem 1 października. Co prawda w europejskich teatrach widzowie od dawna wiedzą, czego mogą się spodziewać, ale to opóźnienie będzie można wybaczyć, jeśli okaże się, że na narodowej scenie minął okres kadrowo-artystycznych zawirowań.

W porównaniu z dwoma ostatnimi latami zestaw premier Opery Narodowej wygląda ciekawie. Otwiera go wydarzenie: "Faust" w reżyserii Roberta Wilsona (26 października). Amerykański mistrz awangardowego teatru nigdy wcześniej nie inscenizował dzieła Gounoda.

Dla zwolenników bardziej tradycyjnych przedstawień Laco Adamik przygotuje w styczniu "Hrabinę" Moniuszki. W marcu będzie znakomita inscenizacja Krzysztofa Warlikowskiego "Medei" Cherubiniego, która miała premierę w Theatre La Monnaie w Brukseli. Później nadzieja polskiego teatru dramatycznego Michał Zadara zadebiutuje w operze widowiskiem "Mozart i Salieri", a listę nowości zamyka Michał Znaniecki majowym "Trubadurem" Verdiego, w roli Azuceny wystąpi Ewa Podleś.

Dodać do tego należy dwie premiery baletowe - "Anna Karenina" Aleksieja Retmańskiego oraz "Tristan" Krzysztofa Pastora, sezon zapowiada się więc interesująco. A szef artystyczny Opery Narodowej Michał Znaniecki chce uatrakcyjnić stare przedstawienia nowymi obsadami. I tak np. jako Nabucco zadebiutuje Andrzej Dobber.

Większość teatrów odważa się na ujawnienie zamierzenia jedynie na najbliższe miesiące. Opera Nova w Bydgoszczy w tę sobotę zaprasza na premierę "My Fair Lady". Musicalowy hit - "Rent" - przygotowuje na listopad Opera na Zamku w Szczecinie.

Długofalowe planowanie często nie sprawdza się u nas zarówno z powodów finansowych, jak i nagłych zmian personalnych. Teatr Wielki w Łodzi przed wakacjami ogłosił plan spektakli na sezon 2008 - 2009, ale w lipcu dyrektorem naczelnym został Maciej Szyjko i zamiast nowego "Barona cygańskiego" na inaugurację działalności wybrał koncert symfoniczny. Co będzie z innymi zapowiedzianymi premierami, nie wiadomo. Niejasne są losy Teatru Wielkiego w Poznaniu, którego pracownicy w czerwcu zgłosili wotum nieufności wobec dyrektora Sławomira Pietrasa.

W Operze Krakowskiej 14 grudnia zaplanowano oddanie do użytku jej nowej siedziby, z tej okazji Laco Adamik przygotowuje premierę "Diabłów z Loudun" Pendereckiego. W lutym "Don Giovanniego" Mozarta wystawi Michał Znaniecki, w roli głównej Mariusz Kwiecień. W następnych miesiącach ma być "Cesarz Atlantydy" Ullmana oraz "Madame Butterfly".

Jedynie Opera Wrocławska nie boi się przyszłości i kilka miesięcy temu ogłosiła wykaz 11 premier do końca 2009 r. Najbardziej interesująco zapowiadają się "Samson i Dalila" Saint-Saensa, "Kobieta bez cienia" Richarda Straussa oraz przewidziane na październik 2009 "Opowieści Hoffmanna" w Hali Ludowej. A w grudniu tego roku czeka widzów "Wesele Figara" Mozarta przygotowane - co rzadkość w Polsce - w koprodukcji z innym teatrem: Operą Bałtycką.

Gdyński teatr wystawi zaś w październiku zrealizowany na zamówienie festiwalu w Szeged "Gwałt na Lukrecji" Brittena. Spektakl zamierza zarejestrować francuska stacja Mezzo.

***

Posady do wzięcia

W Teatrze Wielkim w Łodzi nowy dyrektor naczelny szuka szefa artystycznego. Obecny - Kazimierz Kowalski - przebywa na urlopie, nazwisko następcy nie jest znane. W Poznaniu skonfliktowany z załogą Sławomir Pietras nie ma ochoty kierować Teatrem Wielkim, ale ostateczną decyzję podejmie marszałek województwa wielkopolskiego. Dyrektora artystycznego nie ma Opera Krakowska. Zmian nie należy się spodziewać w Operze Narodowej. Szef artystyczny Michał Znaniecki oraz dyrektor naczelny Janusz Pietkiewicz mają podpisane kontrakty do 2010 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji