Artykuły

Łódź. Dramaty Wyspiańskiego na wystawie

Muzeum Historii Miasta Łodzi zaprasza w dniach 13 września - 26 października na wystawę "Dramaty Stanisława Wyspiańskiego na scenach teatrów łódzkich 1945-2007".

Prezentowana wystawa powstała w ubiegłym roku, w setną rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Towarzyszyła premierze "Wesela" w Teatrze Nowym iw Łodzi. Autorką wystawy jest Anna Wróblewska-Chochulska, która przekazała ją Muzeum. Teatr Nowy wypożyczył kostiumy oraz ścieżkę dźwiękową ze spektaklu.

Znaczna część ekspozycji weszła w skład wystawy "Wesele Stanisława Wyspiańskiego" na teatralnych scenach prezentowanej w Muzeum Narodowym w Gdańsku, w Pałacu Opatów w Oliwie.

Ekspozycja prezentuje wszystkie łódzkie adaptacje sceniczne dramatów wielkiego artysty, zrealizowane po II Wojnie Światowej do premiery w Teatrze Nowym. Zgromadzone na niej zostały projekty kostiumów i scenografii, dokumentacja fotograficzna oraz afisze, plakaty i programy towarzyszące wszystkim powojennym przedstawieniom realizowanym w naszym mieście. Materiały pochodzą z archiwów teatralnych oraz z Archiwum Państwowego w Łodzi.

Dzięki życzliwości pani Marii Rydlowej z Regionalnego Muzeum Młodej Polski "Rydlówka" w Bronowicach Małych, możliwa była prezentacja fotografii ludzi, którzy stali się inspiracją dla Wyspiańskiego podczas pisania dramatu.

Wystawa ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Pierwszy raz udało się zgromadzić tak szeroki materiał dokumentacyjny. Dzięki temu można nie tylko prześledzić historię wystawień "Wesela" na scenach teatrów łódzkich, ale także zobaczyć jakie inne sztuki Stanisława Wyspiańskiego były na nich realizowane. Eksponowane plakaty i afisze teatralne, pozwalają dostrzec zmiany zachodzące w ich projektowaniu oraz poznać nazwiska artystów (aktorów, reżyserów, scenografów) współpracujących z teatrami łódzkimi. Bogata oprawa fotograficzna umożliwia porównanie poszczególnych inscenizacji i zastanowienie się nad interpretacją dramatów Wyspiańskiego.

Uzupełnieniem wystawy jest spektakl "Wyzwolenie" w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego w Teatrze im. Stefana Jaracza, który powstał w grudniu 2007, a nie został udokumentowany w przedstawionych zbiorach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji