Artykuły

Płock. Wielka gala operowa z Pietrasem

W najbliższy piątek (12 września) Płocka Orkiestra Symfoniczna zainauguruje sezon 2008/2009 wielką galą operową. Usłyszymy m.in. arie i duety z oper W.A. Mozarta, G. Rossiniego, G. Verdiego i P. Czajkowskiego. Orkiestrę poprowadzi Tadeusz Kozłowski.

Przypomnijmy, że Płocka Orkiestra Symfoniczna działa pod tą nazwą od 1998 roku, a więc już 10 lat. Wielka gala operowa rozpocznie 32 sezon artystyczny najpierw kameralistów - później symfoników. W koncercie wystąpią: Barbara Kubiak [na zdjęciu] - sopran, Joanna Moskowicz - sopran, Irina Zhytynska - mezzosopran, Jacek Laszczkowski - tenor, Artur Ruciński - baryton, Rafał Siwek - bas. Poprowadzi go Sławomir Pietras.

Barbara Kubiak zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu partią Pierwszej Damy w "Czarodziejskim flecie" Mozarta jeszcze w czasie studiów na Akademii Muzycznej w Poznaniu. W swoim repertuarze posiada partie z oper Verdiego (Abigaille w "Nabuccu", Leonora w "Trubadurze", Leonora w "Mocy przeznaczenia", tytułowa rola w "Aidzie"), Pucciniego (Mimi w "Cyganerii", Liu w "Turandot", Cio-Cio-San w "Madame Butterfly", tytułowa Toska), Moniuszki (tytułowe partie w "Hrabinie" i "Halce"), Mozarta (I Dama, Pamina w "Czarodziejskim Flecie", Hrabina w "Weselu Figara"). Brała udział w nagraniu płyt "Stabat Mater" Szymanowskiego oraz "Nabucco" i "Trubadur" Verdiego z zespołem Opery Wrocławskiej, które zostały nominowane do "Fryderyka".

Joanna Moskowicz to jeden z najbardziej obiecujących młodych sopranów. Rok temu debiutowała jeszcze jako studentka na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, rolą Rozyny w "Cyruliku sewilskim" Gioacchino Rossiniego. Równie znakomitą karierę melomani wróżą ukraińskiej śpiewaczce Irinie Zhytynskiej, związanej z Operą Wrocławską. Zwróciła na siebie uwagę rolą w "Raju utraconym" wg Miltona.

Tenor Jacek Laszczkowski ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Debiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej w "Uprowadzeniu z seraju" Wolfganga A. Mozarta. Odnosił sukcesy już jako student - wystąpił w Wiedeńskiej Kammeroper jako Ernesto w "Don Pasqualem" Gaetano Donizettiego. Widzowie telewizyjni z pewnością pamiętają jego rolę Adama w filmie "Dusza śpiewa" Krzysztofa Zanussiego. Zagrał również w filmie "Brat naszego Boga" według dramatu Karola Wojtyły tegoż reżysera. Występował na wielu scenach w takich krajach, jak: Austria, Belgia, Chorwacja, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Słowenia, Wielka Brytania i Włochy.

Artur Ruciński jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Odniósł sukcesy na wielu konkursach: wiedeńskim Belvedere, Międzynarodowym Konkursie Śpiewaków Operowych im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie oraz Competizione dell Opera w Treviso (Włochy). Współpracuje m.in. z Warszawską Operą Kameralną, gdzie wykonuje partie w operach Mozarta, a także tytułowego bohatera w "Eugeniuszu Onieginie" Czajkowskiego oraz Figara w "Cyruliku Sewilskim" Rossiniego.

Rafał Siwek jest solistą warszawskiej Opery Kameralnej, laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych: Moniuszkowskiego w Warszawie (2001), Belvedere w Wiedniu (2001) oraz Competizione dell Opera w Dreźnie (2002). Śpiewa w operach Mozarta. Wykonuje role: Seneki w "Koronacji Poppei", Don Basilia w "Cyruliku sewilskim" oraz Gremina w "Eugeniuszu Onieginie".

19 września koncert "W kręgu walca" poprowadzi lubiany przez płocką publiczność dyrygent Maciej Niesiołowski. Płockiej Orkiestrze Symfonicznej towarzyszyć będą: Ania Maszczyk - sopran i Michał Musioł - tenor. Duet wykona najpiękniejsze walce z operetek: "Zemsta nietoperza", "Księżniczka Czardasza", "Hrabina Marka", "Baron cygański" i "Wesoła wdówka".

Ostatni wrześniowy koncert (26) to "Czar jesiennych krajobrazów", z udziałem laureatki Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. prof. Mirosława Ławrynowicza - Marii Włoszczowskiej. W programie: B. Britten - Wariacje i fuga na temat Purcella op. 34, R Czajkowski - Koncert skrzypcowy D-dur op. 35.i J. Brahms - III Symfonia F-dur op. 90. Orkiestrę poprowadzi Vladimir Kiradjiev.

Bilety na wszystkie koncerty kosztują 18 i 23 złote.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji