Artykuły

Lublin. Prapremiera Ravenhilla na Scenie InVitro

Jeśli ktoś sądził, że teatralny brutalizm to już pieśń przeszłości, tego wyleczy z błędu wizyta w Lublinie. W najbliższą niedzielę odbędzie się tam polska prapremiera sztuki Marka Ravenhilla "Pool (No water)" - zdjęcie. Uprzedzamy: nie jest to spektakl dla ludzi o wrażliwych żołądkach.

"Basen bez wody" opowiada o awangardowych performerach. Jedna z artystek zdobywa międzynarodową sławę tworząc swoje "obiekty" przy użyciu odpadków medycznych pozostałych po zmarłym członku grupy. Jej popularność wywołuje zawiść pozostałych performerów i kiedy kobieta ulega wypadkowi, sami postanawiają wykorzystać jej sytuację dla zdobycia popularności.

"Ja szukam interesujących pytań i ta sztuka takie pytania zadaje. Nie chcę nikogo pouczać ani dawać gotowych odpowiedzi" - deklaruje reżyser przedstawienia - Łukasz Witt-Michałowski. Jego zdaniem drastyczne szczegóły sztuki nie służą jedynie epatowaniu odbiorcy, ale łączą się w wieloznaczną przypowieść o pierwiastku zła tkwiącym w człowieku.

W spektaklu zagrają: 23-letnia Karolina Gorczyca, zwana "polską Angeliną Jolie" oraz aktorzy starszego pokolenia Ewa Decówna, Danuta Nagórna, Stefan Szmidt i Andrzej Golejewski. "Moi aktorzy mają więcej lat niż bohaterowie Ravenhilla". To celowy zabieg, aby wyostrzyć problem, o którym traktuje sztuka" - tłumaczy reżyser.

41-letni Anglik Mark Ravenhill po samobójczej śmierci Sarah Kane uważany jest za lidera pokolenia teatralnych "brutalistów". Brytyjska krytyka określa jego twórczość mianem "nowej dramaturgii gejowskiej". Jego najpopularniejsze sztuki to "Shopping and Fucking" (polska premiera 1999) oraz "Polaroidy" (polska premiera - 2002). Z ostatniej z nich pochodzi cytat, często przytaczany przez wielobicieli i wrogów Ravenhilla: "Lubię, jak wszystko jest gówniane. Gówniana muzyka, gówniane żarcie i gówniani ludzie. Kocham to"

Scena Prapremier InVitro działa przy Centrum Kultury w Lublinie. Skupia się na realizowaniu spektakli dotychczas w Polsce nie pokazywanych. Scena nie ma stałego zespołu, zaprasza do współpracy artystów z całej Polski. Jej dyrektor, Łukasz Witt-Michałowski wyreżyserował "Kamienie w kieszeniach", nagrodzone Grand Prix Festiwalu "Kontrapunkt 2007" w Szczecinie i Aniołem Publiczności Wiosennego Festiwalu Teatralnego w Bielsku-Białej 2008. Jest także twórcą głośnego "Teatru pod Celą", działającego w Areszcie Śledczym w Lublinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji