Artykuły

Ruszyło biuro dla przyszłej stolicy kultury?

W końcu także w Gdańsku, w czwartek rozpoczęło działanie biuro koordynujące starania o uzyskanie miana Europejskiej Stolicy Kultury. Ma ono dwa lata, aby doścignąć inne polskie miasta kandydujące do tego miana.

Aleksandra Szymańska z Warszawy i Romuald Pokojski z Torunia w kwietniu zwyciężyli w konkursie na operatora projektu "Gdańsk 2016 - Europejska Stolica Kultury". W tym tygodniu ruszyło Biuro Gdańsk i Metropolia Gdańska 2016 ESK, które ma swoją tymczasową siedzibę przy al. 3 maja 9.

Czeka ich ciężka praca, bo Gdańsk na tle innych miast z Polski, jest najbardziej opóźniony w przygotowaniach. Mają dwa lata, aby stworzyć atrakcyjny program wydarzeń kulturalnych z myślą o 2016 roku. W 2010 roku UE podejmie decyzje o wyborze miasta. O tytuł ESK 2016 starają się także Toruń, Łódź, Warszawa, Poznań, Szczecin i Lublin.

- Nasz program na tle innych startujących w konkursie był najbardziej spójny. Będzie on promował jednocześnie miasto Gdańsk i działania kulturalne - mówi Aleksandra Szymańska.

Autorzy programu chcą wykorzystać już istniejące, oryginalne wydarzenia kulturalne, a także zachęcić twórców, artystów czy organizatorów do kreowania nowych wydarzeń. - W naszych działaniach musimy pamiętać, że do 2016 roku może się wiele zmienić. Z obecnych wydarzeń na europejskim poziomie w Gdańsku jest taniec współczesny, teatr czy nawet wkrótce rozpoczynający się Festiwal Kultur Świata Okno na Świat. Ale przez to, że musimy myśleć z 8-letnim wyprzedzeniem, to głównie chcemy zbudować świadomość starań o tytuł, sprawić aby zaangażowały się wszystkie środowiska tworzące kulturę metropolii - wyjaśnia Szymańska.

W najbliższym czasie biuro rozpocznie konsultacje społeczne. 30 października ma wystartować strona internetowa www.gdansk2016.eu. Ma być ona źródłem informacji o ESK, ale także bazą informacji o osiągnięciach twórców i instytucji kulturalnych w Trójmieście.

Europejska Stolica Kultury jest inicjatywą Unii Europejskiej - co roku dwa miasta z wybranych krajów otrzymują ten tytuł. Stolica przez 12 miesięcy prezentuje swój dorobek kulturalny, organizuje festiwale, koncerty, pokazy filmowe - wszystkie z tych imprez są w 60 proc. współfinansowane przez UE. Tytuł wzmacnia prestiż miasta, a w dłuższej perspektywie oznacza znaczny wzrost turystyki i lepszą promocję. O tytuł ESK 2016 z polskich miast starają się także Toruń, Łódź, Warszawa, Poznań, Szczecin i Lublin.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji