Artykuły

Na artystycznym pomoście

- Chcemy, aby początkujący twórcy poznali tradycje i zobaczyli, że niektóre światy zostały już odkryte i należy szukać dalej. Nasz festiwal umożliwia młodym żywy kontakt z publicznością i pierwsze doświadczenia, nawet gorzkie, pozwalają wiele się nauczyć - mówi Halina Kasjaniuk, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia - Tczew - Europa.

Na 9. Międzynarodowy Festiwal Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia w Tczewie przyjedzie m.in. Teatr Wierszalin i Wideoteatr Poza.

Impreza odbędzie się 5 - 7 września. Tczew jest miejscem spotkania dojrzałych artystów z Polski i zagranicy z młodymi. - Chcemy, aby początkujący twórcy poznali tradycje i zobaczyli, że niektóre światy zostały już odkryte i należy szukać dalej - mówi dyrektor festiwalu Halina Kasjaniuk [na zdjęciu].

W tym roku ważnym punktem odniesienia będzie instalacja Józefa Szajny "Drang nach Osten - Drang nach Westen". Prezentuje ona zdjęcia z Oświęcimia, rozrzucone na dywanie i przygniecione przez buty przebite gwoździami. Festiwal w Tczewie to przede wszystkim międzynarodowy konkurs dla studentów i absolwentów szkół artystycznych. W tym roku o nagrodę w kategoriach teatr i plastyka będą walczyć twórcy z: Warszawy, Krakowa, Budapesztu, Rzymu i Kłajpedy.

- Nasz festiwal umożliwia młodym żywy kontakt z publicznością i pierwsze doświadczenia, nawet gorzkie, pozwalają wiele się nauczyć - mówi Kasjaniuk.

Pracami w przestrzeni miasta plastycy będą próbowali dotrzeć do mieszkańców Tczewa. Zamontują instalacje na płotach, w przejściach podziemnych, bramach, na tarasach widokowych, w witrynach sklepów.Debiutujący aktorzy i reżyserzy porównają swoje spektakle z przedstawieniami dojrzałych artystów.

- Starsi twórcy są atrakcją na festiwalu, ale najważniejsza jest konfrontacja między młodymi - uważa Piotr Tomaszuk, twórca Teatru Wierszalin, który na festiwalu pokaże spektakl "Bóg Niżyński".

- Praktyka Teatru Wierszalin może jedynie nauczyć początkujących artystów, że teatr nie jest sztuką łatwą. Wymaga ogromnej pracy fizycznej i mentalnej - mówi Tomaszuk.

Festiwal odwiedzi też przedstawienie "Hamlet Gliwicki. Próba albo dotyk przez szybę" Wideoteatru Poza - Piotra Lachmanna i Jolanty Lothe.

Imprezie będą towarzyszyć międzynarodowe warsztaty artystyczne Euro-Pomost obejmujące m.in. aktorstwo i scenografię. Zajęcia rozpoczną się dyskusją o tolerancji z perspektywy sztuki "Anioły w Ameryce" Tony'ego Kushnera.

- Jesteśmy idealistami. Mamy mało pieniędzy, ale chcemy robić festiwal na wysokim poziomie artystycznym - podsumowuje Halina Kasjaniuk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji