Artykuły

"Chodnik o5" w Bawarii

Zespół baletowy Gliwickiego Teatru Muzycznego wystąpił w sierpniu 2008 roku ze spektaklem tanecznym Jarosława Stańka "Chodnik 05" w trzech miastach Bawarii, a ściślej - dawnego księstwa Frankonii: w Aub, Würzburgu (na festiwalu Hafensommer) i Röttingen (na zakończenie Röttinger Festspiele - festiwalu obchodzącego w tym roku 25-lecie). Niemiecka publiczność reagowała entuzjastycznie. Oto recenzja, która ukazała się na łamach "Fränkische Nachrichten" ("Wiadomości Frankońskich").

Długie brawa potwierdziły profesjonalizm Gliwickiego Teatru Muzycznego w Röttinger Burghalle. Wrażenie wywarły: realizacja światła i zdolności taneczne 13 członków zespołu z sopranistką Susanne Pfitschler-Schmitt.

Przez 60 minut zespół tańczył na najwyższym poziomie, przedstawiając obawy ludzi, ale również solidarność i miłość. Tytuł sztuki "Chodnik 05" nawiązuje do najgłębiej położonych tuneli górniczych w rejonie 200-tysięcznych Gliwic. Inspiracją dla choreografa Jarosława Stańka były tradycje górnicze tego regionu.

Od strony muzycznej wykorzystane zostały słynne polskie tanga, z figurami tanecznymi nawiązującymi do hip-hopu.

Współorganizator tej prezentacji Johannes Wolf z Aub podkreślił, że to początek współpracy kulturalnej Aub, Würzburga i Röttingen z renomowanym polskim teatrem tańca.

**

Spektakle odbyły się 14, 15 i 17 sierpnia. Gliwicki Teatr Muzyczny rozpoczął w ten sposób współpracę z instytucją kultury Ars Musica w Aub. W przyszłym roku planowane jest kolejne wspólne przedsięwzięcie z udziałem GTM oraz Ars Musica i Akademii Muzycznej w Würzburgu. Ma to być projekt nowatorski od strony technicznej: w tym samym czasie rozpoczną się koncerty w Würzburgu i Gliwicach, jednak druga część ma być transmitowana do Niemiec za pośrednictwem internetu. Orkiestra GTM wykona nowy utwór niemieckiego kompozytora Jürgena Schmitta z udziałem niemieckich śpiewaków operowych, a balet GTM będzie tańczyć w tym samym czasie w Würzburgu do tej kompozycji. Projekt koordynuje Krzysztof Piotrowski, kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego. Wyjazd GTM do Niemiec był współfinansowany przez Samorząd Miasta Gliwice.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji