Artykuły

Katowice. Wystawa "Twarze Henryka Tomaszewskiego"

Wystawa zaprezentuje 72 czarno-białych portretów fotograficznych Henryka Tomaszewskiego wykonanych przez Jana Bortkiewicza.

Fotografie wykonane zostały w domu Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu w 1999 roku. Powstał unikatowy cykl fotografii, na których Mistrz po raz pierwszy i ostatni w swoim życiu, używając jedynie własnej twarzy pokazał przed obiektywem kamery fotograficznej przeróżne stany emocjonalne, uczucia, nastroje, pozycje społeczne, zawody...

Henryk Tomaszewski (1919-2001) był tancerzem, mimem, choreografem, reżyserem i inscenizatorem. Przede wszystkim jednak był twórcą i dyrektorem Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Jan Bortkiewicz urodził się 14 czerwca 1945 roku w Wilnie. Fotografią zajął się w połowie lat 60. Jest autorem kilkudziesięciu plakatów, okładek płyt, katalogów reklamowych, ceramiki, współrealizatorem scenografii filmowych i telewizyjnych, redaktorem książek oraz organizatorem sympozjów. Autor wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnik ekspozycji zbiorowych w kraju i za granicą.

Jan Bortkiewicz: Henryk Tomaszewski, 1999 r.

***

Termin wystawy: 1 lipca - 3 września 2008

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji