Artykuły

Warszawa. Plany na nowy sezon

Grzegorz Jarzyna sięga po Pasoliniego, Krzysztof Warlikowski rozpoczyna próby do spektaklu "Ifigenia. Alkestis. Apolonia". Krystyna Janda wystawia "Boga", a w Teatrze Dramatycznym nowy festiwal Warszawa Centralna.

Co nas czeka w sezonie teatralnym 2008/09? Będą prapremiery polskich sztuk. W Teatrze na Woli zobaczymy nowy dramat Ingmara Villqista "Kompozycja w błękicie" i "Siostry przytulanki" Marka Modzelewskiego. W Laboratorium Dramatu oprócz od dawna zapowiadanej prapremiery "Naszej klasy" Tadeusza Słobodzianka na afiszu pojawi się też inny utwór dotykający problemu antysemityzmu - "Przylgnięcie" - debiut dramaturgiczny Piotra Rowickiego.

Będą adaptacje powieści. "Kusiciela" Brocha na scenę Teatru Studio przenosi Marek Fiedor, a "Złego" Tyrmanda (w adaptacji Wojciecha Tomczyka) w Teatrze Powszechnym ma wystawić Krzysztof Zaleski.

Będzie Szekspir. Maciej Prus reżyseruje w Teatrze Narodowym "Wiele hałasu o nic". Będzie też nowa sztuka Vaclava Havla "Odejścia" (w przekładzie Andrzeja S. Jagodzińskiego), której polską prapremierę w Teatrze Ateneum przygotowuje Izabella Cywińska.

Dla tych, którzy od dawna czekają na nowy spektakl Grzegorza Jarzyny, dobra wiadomość. Dyrektor TR Warszawa planuje na przełomie roku 2008/09 premierę przedstawienia na podstawie "Teoremy" Pasoliniego. W obsadzie m.in. Danuta Stenka [na zdjęciu], Katarzyna Warnke i Jan Englert.

Nowy sezon z Nowym

Od września rozpoczną się też próby do nowego spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego "Ifigenia. Alkestis. Apolonia" (tytuł roboczy) według tekstów Eurypidesa i Hanny Krall. Zagrają m.in. Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska i Jacek Poniedziałek, a premiera planowana jest na wiosnę przyszłego roku.

Przedstawienie powstaje w koprodukcji Nowego Teatru, Festival d'Avignon i Starego Teatru w Krakowie. Wciąż nie wiadomo, gdzie odbędzie się warszawska premiera. Na pewno jeszcze nie w siedzibie teatru na Mokotowie. - Budowa i adaptacja sceny potrwa około dwóch lat - informują nas w teatrze. - Na przełomie sierpnia i września zostanie ogłoszony otwarty konkurs na opracowanie koncepcji modernizacji, adaptacji i budowy wielofunkcyjnego centrum kulturalnego Nowego Teatru wraz z zagospodarowaniem terenu bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania pomiędzy ulicami Madalińskiego i Sandomierską. Ale już od jesieni tego roku Nowy Teatr rozpocznie działalność artystyczną - prezentacje spektakli gościnnych, organizowanie koncertów i zdarzeń artystycznych. Program przygotowuje kierownik muzyczny Nowego Teatru - Paweł Mykietyn.

Od "Boga" do "Romulusa Wielkiego"

A co w Teatrze Polonia? Krystyna Janda wystawia "Boga" Woody'ego Allena (premiera w listopadzie), a Krzysztof Zanussi reżyseruje w Polonii "Romulusa Wielkiego" Dürrenmatta z Januszem Gajosem w roli tytułowej (premiera 17 stycznia). Z kolei na małej scenie - projekt międzynarodowy. Francuska reżyserka Judith Depaule razem z aktorką Bogusławą Schubert przygotowują monodram "Ciało kobiety, młot" o kobiecie - sportowcu - inspirowany życiem Kamili Skolimowskiej - pierwszej kobiety w historii, która zdobyła olimpijskie złoto w rzucie młotem. Premiera w październiku.

Także w październiku na trzecie urodziny Teatr Polonia chce pokazać widzom kilka swoich hitów, ale w nowych, zaskakujących przestrzeniach. I tak "Darkroom" zagrany będzie w klubie muzycznym Toro. "PATTY DIPHUSA"- w Utopia Club, a "Boska" - o najgorszej śpiewaczce świata - w Operze Narodowej. Są jeszcze wątpliwości, w jakim miejscu pokazać spektakl "Wątpliwość".

Warszawa Centralna

Czekając na Warszawskie Spotkania Teatralne, które mają odbyć się na przełomie marca i kwietnia (już po raz drugi organizowane przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego), możemy wybrać się w październiku na nową teatralną imprezę - Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Warszawa Centralna" w Teatrze Dramatycznym. Pierwsza edycja nosi podtytuł "Stygmaty ciała", a jednym z celów imprezy jest - jak zapowiadają organizatorzy - "dyskusja nad polską tożsamością kulturową, która przez lata lokowana była pomiędzy stereotypowym barbarzyńskim Wschodem a cywilizowanym Zachodem". Oprócz spektakli sprowadzonych z Grecji, Niemiec, Nowego Jorku i ze Szwajcarii zobaczymy też dwie premiery Teatru Dramatycznego - "Borysa Godunowa" (reż. Andrej Moguchy) i "Alicję" na podstawie "Alicji w krainie czarów" i "Alicji po drugiej stronie lustra" Lewisa Carolla w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

Drogi Piotra Łazarkiewicza

Teatr na Woli zaprasza na spotkania (od 19 do 22 września) poświęcone zmarłemu w czerwcu Piotrowi Łazarkiewiczowi - "Drogi Piotra Łazarkiewicza - kierunek teatr".

Z Teatru im. Witkacego z Zakopanego przyjedzie spektakl "Antoni S., czyli Wieża Babel" według sztuki Waldemara Okonia, którego premierę Piotr Łazarkiewicz przygotował zaledwie kilka tygodni przed swoją nagłą śmiercią. Będzie też szansa, aby zapoznać się z bogatą i różnorodną twórczością radiową i telewizyjną Piotra Łazarkiewicza. 19 i 20 września w Teatrze na Woli odbędzie się przegląd spektakli radiowych (m.in. "Ostatniego ciecia" według Janusz Głowackiego i "Naznaczonych" według Remigiusza Grzeli) oraz spektakli telewizyjnych Piotra Łazarkiewicza (m.in.: "Martwa Królewna" Nikołaja Kolady i "Fotoplastikon" Krzysztofa Bizio).

Piotrowi Łazarkiewiczowi poświęcony będzie też wieczór w "Gazeta Café" (16 września) w redakcji "Gazety Wyborczej", a także impreza (15 września) w Jadłodajni Filozoficznej, podczas której odbędzie się m.in. pokaz jego głośnego dokumentu "Fala" i koncert Tomka Lipińskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji