Artykuły

Edynburg. TR Warszawa i inni na festiwalu

Teatr Rozmaitości z Warszawy w najbliższych dniach wystawi na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Kulturalnym w Edynburgu dwie inscenizacje - "Dybuk" (na zdjęciu) oraz "4.48 Psychosis". W obu przedstawieniach wystąpi Magdalena Cielecka, w pierwszym z nich wraz z Andrzejem Chyrą.

W oczekiwanej z dużym zainteresowaniem inscenizacji "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego wystąpią polscy wokaliści Andrzej Dobber i Elżbieta Szmytka. Operę wystawia Teatr Opery i Baletu z Petersburga (Maryjski), a dyrygentem jest Walerij Gergiew. "Król Roger" zostanie wystawiony dwa razy - 25 i 27 sierpnia.

Na festiwalu zostanie także wykonana kompozycja Szymanowskiego na głos z orkiestrą "Pieśni Miłosne Hafiza" i jego kwartet smyczkowy nr 2. Na prezentację polskiej muzyki złożą się też utwory Fryderyka Chopina i Witolda Lutosławskiego.

Polski aktor Andrzej Seweryn, związany z paryskim teatrem Comedie Francaise, wystąpi w prestiżowej sali koncertowej Usher Hall w roli narratora w psalmie Arthura Honeggera "Le Roi David" z udziałem Szkockiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej i Chóru Festiwalu Edynburskiego. "Le Roi David" zostanie wystawiony 18 sierpnia.

- Międzynarodowy Festiwal Edynburski został zapoczątkowany w 1947 roku w następstwie niszczycielskiej wojny, jako optymistyczny wyraz tego, czym Europa może być. Motywem tegorocznego Festiwalu jest Nowa Europa, do której polski teatr i sztuka dramatyczna wniosły twórczą inspirację - zaznaczył w komunikacie prasowym dyrektor artystyczny festiwalu Jonathan Mills. - Żyjemy w ciekawych czasach dla Europy, ale wymagają one zaangażowania naszego poczucia wspólnoty - dodał.

"4.48 Psychosis" w reżyserii Grzegorza Jarzyny jest modernistycznym poematem autorki Sarah Kane o załamaniu się granic między rzeczywistością a wyobraźnią. Sztuka będzie wystawiana z angielskim tłumaczeniem w dniach 14-17 sierpnia w teatrze King's. Zagrają: Magdalena Cielecka, Katarzyna Herman, Mariusz Benoit, Rafał Maćkowiak i Janusz Chabior.

Reżyserem "Dybuka" wystawianego w dniach 9-11 sierpnia, także w teatrze King's, jest Krzysztof Warlikowski. Przedstawienie z udziałem Cieleckiej i Chyry oparte jest na sztuce Szymona An-skiego i opowiadaniu Hanny Krall. Jego tematem są dwie historie - kobiety opętanej przez ducha kochanka i Amerykanina, którego ciało przejęła cierpiąca dusza ofiary holokaustu.

Na odbywającym się równolegle dorocznym Festiwalu Teatrów Awangardowych Fringe w Edynburgu wystąpi sześć polskich zespołów teatralnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji