Artykuły

Szczecin. Koncert sopranistek na dziedzińcu Opery

Koncert "Królowe Nocy", z udziałem wybitnych polskich sopranistek, przypomni w najbliższą sobotę szczecińskim melomanom postać słynnej diwy operowej, Marceliny Sembrich-Kochańskiej, w 150. rocznicę jej urodzin.

Na scenie zamkowego dziedzińca sopranistki koloraturowe: Marta Boberska, Katarzyna Dondalska, Agnieszka Kozłowska i Katarzyna Oleś-Blacha oraz gość specjalny Zdzisława Donat zaśpiewają najpiękniejsze arie, w tym także Królowej Nocy z "Czarodziejskiego fletu" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Dodatkowo w trakcie trwania koncertu, pod arkadami dziedzińca zamkowego, odbędzie się wystawa zdjęć i dokumentów archiwalnych, poświęcona Marcelinie Sembrich-Kochańskiej - poinformowała Alicja Redlarska ze szczecińskiej Opery na Zamku.

Na przełomie XIX i XX wieku głosem Marceliny Sembrich-Kochańskiej zachwycali się bywalcy największych oper świata. Zyskała miano najsłynniejszej śpiewaczki polskiej. Występowała w Polsce i za granicą, jednak rzadko kto w ojczyźnie wspominał jej talent i karierę. Znała ją przede wszystkim publiczność operowa świata. Dlatego w rocznicę urodzin wielkiej śpiewaczki Opera na Zamku pragnie przypomnieć repertuar naszej rodaczki.

A znalazły się w nim m.in. arie z oper Gaetano Donizettiego, Vincenzo Belliniego, Mozarta, Gioacchino Rossiniego, Giuseppe Verdiego, Leo Delibesa.

Urodzona w 1858 r. w Wiśniowczyku na terenie dawnej Galicji córka prowincjonalnego nauczyciela muzyki, zaczęła zdradzać wielki talent muzyczny bardzo wcześnie. Uczyła się pod kierunkiem swego ojca, grała biegle na skrzypcach i fortepianie. Studiowała m.in w Konserwatorium Lwowskim, w Wiedniu i Mediolanie.

Debiutowała jako 19-letnia artystka na scenie Opery w Atenach jako Elwira w "Purytanach" Belliniego. Polską primadonnę oklaskiwała publiczność m.in. Drezna, mediolańskiego Teatro dal Verme, londyńskiej Covent Garden czy nowojorskiej Metropolitan Opera, gdzie przez dziesięć lat była stałą solistką. Śpiewała także w warszawskim Teatrze Wielkim. Partnerowali jej inni wielcy śpiewacy, w tym Caruso. Koncertową działalność zarzuciła w 1917 roku. Zajęła się pracą pedagogiczną, najpierw w nowojorskiej Juilliard School of Music, następnie w sławnym Instytucie Muzycznym Curtisa w Filadelfii, a wreszcie we własnym studio. Marcelina Sembrich-Kochańska zmarła w Nowym Jorku 11 stycznia 1935 w wieku lat 77. Została pochowana w Dreźnie.

"Królowe nocy" to kolejny koncert organizowany przez szczecińska scenę operową w ramach Letniego Sezonu Operowego. Kilka tygodni temu liczni melomani śledzili na zamku pojedynek tenorów.

Następnym wydarzeniem tego lata, które przygotowuje Opera na Zamku, będzie jeszcze jedno spotkanie z tenorami. Wielka Gala Tenorów, która odbędzie się 9 sierpnia także na zamkowym dziedzińcu, ma być podsumowaniem dziesięcioletniej historii szczecińskiego Turnieju Tenorów. W koncercie wystąpią laureaci minionych turniejów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji