Artykuły

Zagraj z nami, aktorami

- Wspólne działania na scenie to nie tylko radość dzieci, to również proces wychowawczy i działanie terapeutyczne. Taki występ dowartościowuje malucha, pomaga mu uwierzyć we własne możliwości, rozwija jego wyobraźnię i uruchamia fantazję - mówi ALEKSANDRA FORD, dyrektor Teatru Literackiego w Warszwie.

Wizyta w tym teatrze zaczyna się od spotkania z garderobianą, która dobiera kostiumy, rozdaje rekwizyty. Ale nie tylko aktorom, którzy za chwilę wcielą się w bajkowe postaci. Również dzieciom, które przyszły obejrzeć spektakl. W Teatrze Literackim miejsce dla małych widzów znajdzie się również na scenie, gdzie u boku dorosłych aktorów wcielą się w bohaterów bajki. Rozmawiamy z Aleksandrą Ford, dyrektorką Teatru Literackiego, który już po raz szesnasty organizuje dzieciom "Lato z Bajką".

Skąd wziął się pomysł na tak nietypowe inscenizacje?

Aleksandra Ford: Z obserwacji. Zauważyłam, że dzieci biorące czynny udział w przedstawieniu uważniej śledzą akcję i lepiej orientują się w jego treści. Dobór repertuaru, uwzględniający znane dzieciom bajki klasyczne, znacznie ułatwia im włączenie się do zabawy.

Czy to tylko zabawa?

- Wspólne działania na scenie to nie tylko radość dzieci, to również proces wychowawczy i działanie terapeutyczne. Taki występ dowartościowuje malucha, pomaga mu uwierzyć we własne możliwości, rozwija jego wyobraźnię i uruchamia fantazję. Dzieciom nieśmiałym udaje się pokonać tremę, niezauważanym - zabłysnąć. Zabawa w teatr stymuluje rozwój intelektualny maluchów i uczy dzieci obcowania ze sztuką.

Do kogo skierowana jest akcja?

- Do dzieci od lat pięciu (także w grupach zorganizowanych). Dla dzieci niepełnosprawnych i mieszkańców domów dziecka wstęp zawsze jest wolny.

Publiczność wraca do Teatru Literackiego?

- Tak, i to nie tylko w charakterze widzów. W naszym zespole są młodzi aktorzy, którzy pierwszy raz smak występów na scenie poczuli w czasie spektaklu naszego teatru. Być może dzieci, które przyjdą obejrzeć najbliższe przedstawienie - hiszpańską bajkę o Pajacyku - również odkryją w sobie aktorskie pasje.

Pajacyk, Lapidarium, ul. Nowomiejska 6/8, bilety: 10 zł, rezerwacje: tel. 022 365 36 16, wtorek (29.07), godz. 10

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji