Artykuły

Kulturalny atak stolicy

Agnieszka Holland nakręci krótki film promujący kandydaturę Warszawy, Jan A.P. Kaczmarek napisze musical o młodych latach Chopina spędzonych w stolicy, a 6 września odbędzie się tu bezpłatny Warsaw Street Festival, na którym wystąpią gwiazdy światowego formatu. Tak ma wyglądać promocja Warszawy w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury - pisze Bartosz Bator w Dzienniku - Warszawa.

Po wielu miesiącach przestoju nabierają tempa starania ratusza, by zapewnić naszemu miastu zwycięstwo w konkursie organizowanym przez UE, który oprócz międzynarodowej promocji zapewnia pokrycie aż 60 proc. kosztów programu kulturalnego.

Po wpadce z filmem, w którym stolicę promowały pole kapusty oraz bary mleczne i blokowiska, miasto zmienia strategię. Po wielu tygodniach starań udało się namówić Agnieszkę Holland, by to ona nakręciła krótki film o stolicy. Słynna reżyserka nagradzana m.in. w Cannes i dwukrotnie nominowana do Oscara rozpocznie pracę nad spotem w połowie września.

- Holland ceniona jest na świecie za dobry warsztat i znakomite artystyczne kino -tłumaczy wybór Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik ds. uzyskania tytułu ESK 2016. - Jej nazwisko wzbudzi szacunek do naszego miasta. Poza tym jest warszawianką, więc liczę na film będący jej osobistą refleksją o stolicy, a nie miałki spot reklamowy - dodaje.

To jednak niejedyne nowe rozwiązanie, które zdaniem Czeszejko-Sochackiej ma zwiększyć nasze szansę na zwycięstwo w rywalizacji o ESK 2016. Ten konkurs bowiem to przede wszystkim konieczność przygotowania bogatej ofery imprez kulturalnych.

- Już w tym roku ruszamy z bezpłatną imprezą Warsaw Street Festiwal, która będzie otwartym dla wszystkich wydarzeniem muzycznym i teatralnym - mówi Czeszejko-Sochacka.

Festiwal odbędzie się w sobotę 6 września. Ulice miasta opanują muzycy światowego formatu, a także polscy artyści i grupy teatralne. Scena główna na pL Defilad wyglądem nawiązywać będzie do wybranego kilka tygodni temu kontrowersyjnego logo warszawskiej kandydatury stworzonego przez Grupę Twożywo. To na niej wystąpią największe gwiazdy festiwalu.

- Na dziś na pewno zagrają Kelly Rowland i Wyclef Jean, a jako polski support Ania Dąbrowska. To jednak nie koniec. Negocjacje ze sponsorem trwają. W zależności od tego, ile dostaniemy pieniędzy, zaprosimy jeszcze jedną lub dwie

gwiazdy - mówi Czeszejko-Sochacka. Oprócz tego na małej scenie ustawionej po drugiej stronie PKiN odbędą się koncerty: pierwszy poświęcony twórczości Tadeusza Nalepy i drugi Mieczysława Fogga.

- Bluesowe piosenki Nalepy zagrają m.in. Jan Borysewicz i Paweł Kukiz. Z tego koncertu powstanie płyta - mówi Czeszejko-Sochacka. - Natomiast podczas Cafe Fogg, któremu towarzyszyć będą wizu-alizacje starej Warszawy i scena zaaranżowana na przedwojenną kawiarnię, wystąpią Muzykoterapia, Marysia Sadowska, Paulina Przybysz i Mika Urbaniak - wylicza. Udział w imprezie zapowiedziało także kilka teatrów offowych m.in. teatr Polonia Krystyny Jandy. Zgodnie z ideą festiwalu wyjdą one poza swoje siedziby do mieszkańców. - Próbny plan zakłada spektakle na dworcach Centralnym i Śródmieście oraz stacjach metra Centrum i Ratusz-Arsenal, ale zagrają także w swoich siedzibach -informuje Czeszejko-Sochacka. - Wstępnie rozmawiałam już z dyrektorem biura kultury, by zaangażować w to wydarzenie także teatry podlegające miastu. Myślę, też o udziale kilku galerii i grafficiarzy - dodaje.

Ponadto prezydencka pełnomocnik chce jako warszawską wizytówkę wykorzystać Fryderyka Chopina Musical napisany przez Jana A.P. Kaczmarka - laureata Oscara

za muzykę do filmu "Marzyciel" - ma powstać do 2010 roku.

- To będzie przedstawienie o młodych latach Fryderyka Chopina pokazujące go jako energicznego, zdolnego chłopaka, a nie schorowanego gruźlika. Cieszę się, że słynny kompozytor, rodowity poznaniak, popiera kandydaturę Warszawy - mówi Czeszejko-Sochacka - A na tegorocznym Warsaw Street festiwal, skoro nasze lotnisko na Okęciu nosi imię Fryderyka Chopina, chciałabym zorganizować jego recital - dodaje.

Miasto przygotowuje też nowoczesną stronę internetową warszawskiej kandydatury. Jej debiut w sieci zapowiedziany jest na październik.

Zaczęło się od Aten

IDEA, BY INTEGROWAĆ EUROPEJCZYKÓW

przez kulturę, zrodziła się 13 maja 1985 r. na spotkaniu Rady Europejskiej. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Inicjatywa Europejskich Miast Kultury szybko się przyjęła. Pierwszym z nich były Ateny. W 1999 r. zmieniono nazwę konkursu na Europejskie Stolice Kultury, wprowadzono też zmiany procedury wyboru organizatorów, które obowiązują od 2005 roku. Co roku wytypowane są dwa państwa z tzw. starej i nowej Unii. Spośród zgłoszonych miast grupa ekspertów wybiera po jednym mieście z obu krajów. W 2016 r. będą to Polska i Hiszpania.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji