Artykuły

Tarnów. Turkiewicz czy Żentara u Solskiego?

Lada dzień mamy poznać następcę Wojciecha Markiewicza, który z tarnowską sceną pożegnał się w lutym. Jak dowiedziała się "Gazeta Tarnowska", do decydującej rozgrywki o fotel dyrektora "Solskiego" przeszli Edward Żentara (52 l.) i Szymon Turkiewicz (32 l.). O tym, który z nich będzie dzierżył stery w tarnowskim teatrze, zadecyduje prezydent miasta Ryszard Ścigała.

Przypomnijmy, w konkursowe szranki o posadę dyrektora lokalnej sceny stanęło 12 kandydatów. Byli wśród nich aktorzy, reżyserzy i osoby, które w swojej biografii miały już dyrektorskie staże w innych teatrach. Kandydatów oceniali między innymi prof. Emil Orzechowski z UJ, zajmujący się zarządzaniem kulturą w Instytucie Spraw Publicznych oraz opuszczająca po 20 latach pracy tarnowską scenę Grażyna Nowak. Nie zdecydował się na doradzanie komisji prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny, wymawiając się nawałem zajęć. Tarnowscy aktorzy są zdegustowani sposobem przeprowadzania konkursu.

- Po co było robić to całe przedstawienie, skoro było wiadomo, że ma wygrać Szymon Turkiewicz? - pyta Przemysław Sejmicki, aktor. - Walczyliśmy o Edwarda Żentarę, który wygrał z Turkiewiczem jednym punktem - dodaje.

Aktorzy uważają, że równie dobrze można było dopuścić do dogrywki osoby, które zajęły trzecie i czwarte miejsce, czyli Andrzeja Bucka i Grzegorza Janiszewskiego.

Niewykluczone, że ostateczna sprawa nominacji nowego dyrektora przeciągnie się o kilkanaście dni. Protest w sprawie trybu przeprowadzenia konkursu wystosował do ministra Bogdana Zdrojewskiego Piotr Jędrzejczak, którego kandydatura nie została dopuszczona do konkursu. Powodem było niespełnienie przez kandydata jednego z wymogów formalnych.

- W regulaminie konkursu nie było ani słowa o obowiązku etatowego stażu pracy. Sam sobie opłacam składki ZUS i legitymuję się kilkunastoletnim stażem pracy artystycznej - nie kryje rozgoryczenia Jędrzejczak.

Oficjalny protest wystosował też Krzysztof Prus. Swoje zastrzeżenia zgłosił do protokołu reżyser Ireneusz Janiszewski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji