Artykuły

Globalne rozmowy przez ocean

Niezwykły projekt teatralny przywieźli na festiwal Wrocław Non Stop artyści z niemieckiej formacji Rimini Protokoll. Jesteśmy w nim równocześnie widzami i aktorami dwuosobowego spektaklu.

Miejsce akcji: pokój biurowca. Stoi w nim biurko, komputer, regały, a na ścianach wiszą zdjęcia. Naprzeciwko biurka kanapa, obok mały stolik z herbatą i czajnikiem elektrycznym. Na ścianie mała kartka z angielskim napisem: "nigdy, nigdy, nigdy się nie poddawaj". Czas akcji: bliżej nieokreślony. Zegar wskazuje godzinę 19, choć właśnie minęła 17. Bohaterowie: ja i Shuktara Banerjee, pracownica jednego z indyjskich call-centers obsługujących europejskich klientów. Rozmawiamy po angielsku przez internetowy komunikator skype, po kilkunastu minutach także się widzimy dzięki kamerom.

Nasza rozmowa tworzy kolejne sceny spektaklu, o czym Shuktara konsekwentnie mi przypomina. Choć nie rozmawiamy na żaden konkretny temat, czuję, że Hinduska postępuje według konkretnego scenariusza - jedna ze scen ma uruchomić moją wyobraźnię, w innej zegarek stojący na biurku przyspiesza, w kolejnej kobieta prowadzi mnie do pokoju obok. Zna każdy zakamarek miejsca, w którym jestem. Pomiędzy wierszami tego banalnego dialogu rozmawiamy o naszych obyczajach, nucimy piosenki w ojczystym języku, Shuktara pokazuje mi wizerunki hinduistycznych bogiń.

Projekt "Call Cuta in a box" [na zdjęciu] nie ma żadnej konkretnej pointy, toczy się jednak na wielu płaszczyznach. To rozmowa, która jest godziną dobrej zabawy, a równocześnie okazją do konfrontacji swoich wyobrażeń na temat Indii, ich atmosfery i mieszkańców. Na kolejnej płaszczyźnie reżyserzy uświadamiają nam, że co dzień bierzemy udział w niejednej scenie teatralnej - call-center jest jedynie przykładem dokładnie reżyserowanej sytuacji z naszym udziałem. Wreszcie to całkiem poważna rzecz, uświadamiająca nam wszechobecność globalizacji, która wtłacza w schemat nasze codzienne kontakty, spłyca je, kreuje stereotypy.

W "Call Cuta in a box" można wziąć udział do 20 lipca (poza poniedziałkami i piątkiem 4 lipca) w godz. od 15 do 20 w Wytwórni Filmów Fabularnych. Wstęp kosztuje 10 zł, obowiązuje rezerwacja biletów. Szczegóły na wff.art.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji