Artykuły

Warszawa. Nagrody Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Spektakl "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" (na zdjęciu) Włodzimierza Pawluczuka zrealizowany przez Teatr Wierszalin z Supraśla został uznany za najlepsze przedstawienie roku w XIV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Konkurs powstał w 1994 roku z inicjatywy ówczesnego ministra kultury Kazimierza Dejmka. Nagrody w XIV edycji wręczył w poniedziałek, w Warszawie, obecny minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Nagrodzone przedstawienie "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" opowiada o historii miejscowości, gdzie mieści się teatr. Wierszalin to zagubiona wioska na Białostocczyźnie, gdzie w latach trzydziestych minionego wieku prawosławna sekta pod wodzą proroka Ilji zamierzała wybudować nową stolicę świata. W spektaklu wykorzystano relacje świadków tamtych wydarzeń. Świat proroka Ilji ginie na naszych oczach wraz ze swoimi mieszkańcami, ostatnia scena to symboliczne rozstrzelanie wyznawców Ilji. Poza nagrodą dla całego spektaklu nagrodzono też Piotra Nazaruka, twórcę oprawy muzycznej przedstawienia (12 tys. zł).

Wiele nagród zebrał spektakl "Lament na placu Konstytucji" Krzysztofa Bizio, zrealizowany przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury, działającą przy Teatrze Polonia w Warszawie. Indywidualną nagrodę za rolę Justyny (15 tys. zł) otrzymała Maria Seweryn, nagrodę im. Jana Świderskiego, przyznawaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP (3 tys. zł) - Olga Sarzyńska, która grała w tym przedstawieniu rolę Ani. Krystyna Janda otrzymała wyróżnienie (7 tys. zł) za koncepcję tego przedstawienia. W spektaklu "Lament na placu Konstytucji" babcia, matka i córka opowiadają historie swojego życia. Przedstawienie było grane przez całe zeszłe lato, wśród przechodniów, w godzinach szczytu miejskiego.

Osobą, która zebrała najwięcej nagród, okazał się Paweł Passini - młody reżyser, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej z 2004 roku. Przypadła mu indywidualna nagroda (20 tys. zł) za autorski spektakl "Odpoczywanie" w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa oraz wyróżnienie (7 tys. zł) za muzykę do spektaklu "Nic co ludzkie" zrealizowanego przez Passiniego wspólnie z Arturem Pałygą, Piotrem Ratajczakiem i Łukaszem Witt-Michałowskiem ze Sceny Prapremier InVitro w Lublnie. Poza tym twórcy tego spektaklu otrzymali także zespołowe wyróżnienie (11 tys zł).

Spektakl "Nic co ludzkie", poruszający problemy holokaustu i powojennych losów polskich Żydów, oparty został na zeznaniach świadków pogromu kieleckiego, na relacjach byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau oraz na fragmentach książki Jana Tomasza Grossa "Strach".

Dwie nagrody otrzymało przedstawienie "Łemko" Roberta Urbańskiego w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy - nagrody indywidualne zdobyli odtwórcy głównych ról - Zbigniew Waleryś jako Orest (8 tys. zł) oraz Bogdan Grzeszczak jako Arcyurzędnik (5 tys. zł). Listę przyznanych nagród zamyka indywidualne wyróżnienie za rolę żeńską (8 tys. zł) dla Lidii Schneider za role Ulrike Meinhof w przedstawieniu "Śmierć człowieka-wiewiórki" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w Teatrze Jeleniogórskiej Sceny: Animacji i Dramatycznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji