Artykuły

Gdańsk. Film Abelarda Gizy na DVD

Film "W stepie szerokim" w reżyserii Abelarda Gizy - błyskotliwa niezależna komedia, nakręcona w całości w Trójmieście - kilka dni temu ukazała się na płycie DVD

"W stepie szerokim" to inteligenta, przezabawna komedia, bardzo dobrze zrealizowana i świetnie zagrana. Fabuła dowcipnie nawiązuje do zachodnich produkcji o superbohaterach. Jest to opowieść o Romku, "świeżym" absolwencie uczelni, który "tymczasowo" pracuje roznosząc ulotki w stroju gigantycznej marchewki. Seria zbiegów okoliczności sprawia, że Romek jest świadkiem bandyckich porachunków i zostaje przedstawiony w prasie jako pogromca gangsterów. W ten sposób rodzi się polski superbohater - Marchew Man.

"W stepie szerokim" jest trzecim pełnometrażowym filmem niezależnym Abelarda Gizy (wcześniej zrealizował komedię "Wożonko" oraz film sensacyjny "Towar"), aktora i reżysera, członka grupy Muflasz, współzałożyciela kabaretu Limo i współpracownika Wybrzeżaka. Zdjęcia do filmu powstały w całości w Trójmieście, przede wszystkim na gdańskich blokowiskach: Zaspie i Przymorzu. Grają w nim przede wszystkim młodzi aktorzy Wybrzeżaka (wcielający się w główną rolę Marcin Borchardt czy Wojciech Tremiszewski), ale na ekranie można zobaczyć także aktorów profesjonalnych: Marka Richtera (w wyśmienitej roli dziennikarza-nieudacznika), Krzysztofa Matuszewskiego z Teatru Wybrzeże, Dariusza Siastacza z Teatru Miejskiego im. Gombrowicza w Gdyni, Grażynę Drejską z Teatru Muzycznego czy Marka Branda z Teatru Zielony Wiatrak. W epizodzie występuje także m. in. Larry Okey Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Oficjalna premiera "W stepie szerokim" odbyła się rok temu. Film można było obejrzeć w Trójmieście na specjalnych pokazach kinowych, prezentowany był także na ogólnopolskich festiwalach. Obraz zdobył wyróżnienie na w konkursie niezależnym zeszłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodę dla najlepszego niezależnego filmu fabularnego na Festiwalu Filmów Komediowych i Niezależnych BAREJAda w Jeleniej Górze oraz nagrodę w plebiscycie czytelników "Gazety Wyborczej Trójmiasto" Sztorm Roku 2007.

Na płycie DVD, oprócz samego filmu, znaleźć można wycięte z finalnej wersji montażowej sceny, zdjęcia z planu, zwiastun i promujący obraz teledysk. Najciekawsza jest jednak opcja, która pozwala obejrzeć cały film z wyciszonym oryginalnym dźwiękiem i nagranymi komentarzami twórców - m. in. reżysera oraz operatora i montażysty Michała Giorewa. Usłyszeć tam można mnóstwo zabawnych anegdot z kręcenia filmu i dowiedzieć się o ukrytych niuansach "W stepie szerokim" - chociażby odwołaniach do wcześniejszych produkcji Abelarda Gizy. A szczegółowe omówienia problemów na planie i rozwiązań technicznych niektórych scen mogą bez problemu zastąpić początkującym filmowcom niejeden podręcznik reżyserii.

Film wydała na DVD warszawska firma Propaganda, która w swojej ofercie ma sporo polskiego kina: archiwalne seriale, filmy Krzysztofa Zanussiego czy Roberta Glińskiego. "W stepie szerokim" kupić można m. in. w sieci Empik i sklepach internetowych; płyta kosztuje około 20 zł.

Na zdjęciu: Marcin Borchardt jako Marchew Man w filmie "W stepie szerokim".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji