Artykuły

Białystok. Deszcz nagród dla lalkarzy

Znów mnóstwo nagród dla białostockich teatrów! Za granicą dla Kompanii Doomsday, w Polsce dla ekipy Białostockiego Teatru Lalek.

Z wyliczaniem laurów Kompanii i miejsc, do których jest zapraszana, już nie nadążamy. Właściwie każdy tydzień przynosi coś nowego. Tym razem grupkę młodych niezależnych aktorów (którzy usilnie trzymają się Białegostoku, mimo ospałych działań magistratu w kwestii przyznania dlań siedziby) doceniono w Rzymie podczas Roma Teatro Festival - za spektakl "Kąsanie", autorską i wizjonerską adaptację powieści Marqueza "O miłości i innych demonach". Marcin Bikowski otrzymał nagrodę za reżyserię oraz indywidualną nagrodę za głos. Ponadto jury wyróżniło twórców spektaklu, nominując Agnieszkę Makowską do nagrody za najlepszą rolę żeńską, Marcina Bartnikowskiego do nagrody za najlepszą rolę męską oraz nominując spektakl do nagrody głównej. W odbywającym się od sześciu lat festiwalu uczestniczyło sześć zespołów z Włoch, Polski, Czech, Anglii i Szwajcarii.

Z kolei w Kielcach na IV Festiwalu Teatrów Lalkowych "Brzechwa i inni" nagrody dostali białostoccy lalkarze. Spektakl "Valerie" [na zdjęciu] w konwencji teatru papierowego i w reżyserii Francuza Alaina Lecucqa jurorzy uznali za jeden z najlepszych. Przedstawienie otrzymało nagrodę dyrektora TVP Kielce, którą jest rejestracja spektaklu i nagrodę od scenograf Urszuli Kubicz-Fik - "Ducha Teatru". Odtwórczyni roli Valerie - Agnieszka Sobolewska - zdobyła także nagrodę dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" Ireny Dragan.

- Aktorzy w tym spektaklu wznoszą się na wyżyny gry. Spektakl aż dyszy emocjami, zmysłowością Widz już na początku chwytany jest za gardło i trzymany do końca - mówił Marek Mikos, dyrektor kieleckiego oddziału TVP, przewodniczący jury.

Główną nagrodę na kieleckim festiwalu otrzymał spektakl "Kandyd, czyli optymizm" Voltaire w wykonaniu Teatru "Baj Pomorski". Reżyserował go Paweł Aigner, niegdyś aktor Białostockiego Teatru Lalek, w dorobku mający wiele niezapomnianych ról, a od kilku lat równie utalentowany reżyser niezależny, współpracujący m.in. z białostocką Akademią Teatralną oraz wspomnianą wyżej Kompanią Doomsday. Ostatnio w BTL wyreżyserował spektakl "Murdas", w którym zagrali aktorzy z Kompanii: Paweł Chomczyk i Dagmara Sowa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji