Warszawa. Dyskusja o kulturze niezależnej
Próbą zdefiniowania kultury niezależnej w kontekście poszczególnych dziedzin artystycznych - zajęli się uczestnicy dyskusji, która odbyła się w poniedziałek w stołecznej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej.
Spotkanie było związane z inicjatywą Instytutu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenia Wolnego Słowa ogłoszenia roku 2009 Rokiem Kultury
Niezależnej. Jak zaznaczył Łukasz Kamiński z IPN, pomysłodawcy pragną w ten sposób przypomnieć jak powszechnym zjawiskiem była kultura niezależna oraz przedstawić jej różne formy.
- W ramach Roku Kultury Niezależnej planujemy organizację wystaw, konferencji, dyskusji panelowych, festiwali oraz koncertów. Obchody chcemy zakończyć w kwietniu 2010 roku - w 20. rocznicę zniesienia cenzury. Całość przedsięwzięcia pragniemy udokumentować poprzez specjalne wydawnictwa, które - mamy nadzieję - przyczynią się do dokonania pewnego bilansu kultury niezależnej - mówił Kamiński.
Jak podkreślali uczestnicy poniedziałkowej dyskusji, kultura niezależna rozwijała się na niemal każdym polu artystycznym. Ewa Wójciak z Teatru Dnia Ósmego wspominając zaangażowanie aktorów w działalność niezależną zaznaczyła, że było ono dość znaczące. - Mimo że wielu z nas było internowanych i cały czas podlegaliśmy cenzurze, zawsze staraliśmy się z nią walczyć. Zapoznaliśmy się dokładnie z przepisami ówczesnego prawa odnośnie teatrów i udawało nam się obchodzić cenzurę i wystawiać sztuki, często wprost
odnoszące się do PRL-owskiej rzeczywistości - dodała Wójciak.