Artykuły

Busko-Zdrój. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz

Sopranistka Gwendolyn Bradley będzie jedną z gwiazd XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, który rozpocznie się w sobotę w Busku-Zdroju.

Bohaterem pierwszego dnia festiwalu będzie Wiesław Ochman [na zdjęciu]. Artysta zaprosił do udziału w koncercie zatytułowanym "Wiesław Ochman - ikona polskiej kultury" młodych laureatów konkursów wokalnych. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa malarstwa tenora oraz ekspozycja fotografii z jego występów na scenach świata.

W niedzielę odbędzie się aż pięć koncertów, m.in. w kościele Najświętszej Marii Panny wystąpi jeden z najlepszych wiolonczelistów świata Ivan Monighetti ze Szwajcarii. Będzie to jeden z pierwszych koncertów orkiestry symfonicznej "Sinfonia Iuventus".

30 czerwca z programem "Młynarski" wystąpi zespół Raz Dwa Trzy. Dzień później odbędzie się koncert gwiazdy scen światowych sopranistki Gwendolyn Bradley, która zaśpiewa przeboje muzyki amerykańskiej i negro spirituals. 2 lipca zagra znany w Europie włoski wiolonczelista Franco Maggio Ormezovski.

Patronce festiwalu zadedykowano "Wielką Galę Operową", która odbędzie się 4 lipca. Utwory z repertuaru Krystyny Jamroz i ze spektakli, w których brała udział, wykona czołówka polskich solistów: Izabela Kłosińska (sopran), Anna Lubańska (mezzosopran), Dariusz Stachura (tenor), Adam Szerszeń (baryton). Dzień później w Busku wystąpi utalentowany młody pianista z Włoch, "łowca nagród" Alberto Nose.

Bogusław Kaczyński będzie gospodarzem koncertu finałowego "Wielka sława to żart", który odbędzie się 6 lipca. Wystąpią sopranistki Grażyna Brodzińska, Edyta Ciechomska, Roma Owsińska, tenorzy Witold Matulka i Ryszard Wróblewski, baryton Adam Szerszeń oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jarosława Jacka Błaszczyka i Cygańska Grupa Miklosza Deki-Czureji.

Większość z ponad 20 koncertów odbędzie się w Busku-Zdroju: w wyremontowanym domu kultury, Sanatorium "Marconi", w muszli koncertowej w parku miejskim, w ośrodku sportowym, kościele. Artyści wystąpią także w innych miejscowościach regionu świętokrzyskiego.

29 czerwca w XVII-wiecznym drewnianym kościele w Glinianach w koncercie "Ave Maryja w muzyce" wystąpi m.in. skrzypaczka Ludmiła Worobec-Witek. Dwa koncert zabrzmią tego dnia w Zespole Pałacowo-Parkowym w Kurozwękach, m.in. włoski duet fortepianowy Aurelio Pollice i Paolo Pollice, francuski skrzypek Pierre Hommage i Kwintet "Radomiensis" wykonają "Cztery Pory Roku" Vivaldiego.

3 lipca w Bazylice Mniejszej w Wiślicy Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", który - według Jaronia - od jakiegoś czasu podejmuje ambitne próby z dziedziny wokalno-instrumentalnej - wykona "Requiem" F.J. Gosseca.

5 lipca muzyka zabrzmi w synagodze w Pińczowie. W koncercie "Od Klasyki do Jazzu" wystąpi skrzypek Vadim Brodski. W drugiej części koncertu zaśpiewa Beata Czernecka z Piwnicy pod Baranami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji