Wymyśl happening, wygraj wakacje
Łódzcy studenci pojadą do 11 miast, żeby promować Łódź jako Europejską Stolicę Kultury. Chętni mogą się zgłaszać do 14 czerwca.
50 studentów łódzkich uczelni wyruszy w lipcu autokarem do Europy. W podróży przemierzą pięć tysięcy kilometrów. Wyprawa zapowiada się fantastycznie. Odwiedzą: Essen, Amsterdam, Brukselę, Lille, Paryż, Lyon, Genuę, Maribor, Pesz, Koszyce i Preszov. To miasta partnerskie Łodzi, albo takie, które były lub chcą się stać europejskimi stolicami kultury. Tak jak Łódź w 2016 r.
Po co pojadą? - Chcemy pomóc Łodzi w wygraniu konkursu na Europejską Stolicę Kultury, bo jest wyjątkowym miastem ze względu na swoją historię i wielokulturowość - mówi Michał Wasilewski, student Politechniki Łódzkiej, koordynator projektu.
Jak chcą pomóc? - Będziemy promować Łódź, ale też pytać na miejscu, co zrobić, żeby wygrać rywalizację o tytuł ESK. Będziemy pytać o pomysły i dzielić się naszymi.
W każdym z miast studenci spędzą dzień, tylko w Paryżu i Amsterdamie dwa. Wasilewski: - Liczymy na bezpośredni kontakt z ludźmi. Będziemy ich zaczepiać, rozmawiać. W dużych ośrodkach akademickich zamierzamy spotkać się ze studentami i organizacjami studenckimi, zorganizujemy panele dyskusyjne, liczymy też na luźniejsze rozmowy. Mamy nadzieję na złapanie dobrego kontaktu.
- Łódź, która kiedyś była miastem włókienniczym, robi się miastem kultury. Spójrzmy na festiwale: Tansmana, Czterech Kultur, Plus Camerimage, na coraz więcej teatrów, na muzeum sztuki, które otwiera drugi budynek. Będziemy mieli foldery i ulotki od Biura Promocji UMŁ. Będziemy promować województwo łódzkie, zachęcać do odwiedzenia regionu. Mamy piękne okolice, zamek w Łęczycy, Rogów czy Arkadię. Ale najważniejsza jest Łódź i jej miejsca kulturalne. Można odwiedzić filharmonię, Teatr Wielki, zobaczyć operę polską, może "Halkę" - zamyśla się Tomasz Orankiewicz, student PŁ, szef Stowarzyszenia Edukacja i Kultura.
Najbardziej widowiskową częścią pobytu studentów za granicą mają być dwugodzinne happeningi organizowane na starówkach albo w centrach odwiedzanych miast. Wasilewski: - Do soboty czekamy na pomysły pod adresem e-mailowym: euroads2008@gmail.com. Autorzy najciekawszych pojadą z nami za darmo do Europy. I będą mogli wprowadzić swoje fantazje w czyn.
Orankiewicz: - Mamy już pomysły od studentów ASP i Filmówki, ale to właśnie na artystów liczymy najbardziej. My, studenci Politechniki, patrzymy na miasto bardziej z punktu technicznego i przemysłowego.
Ile kosztuje wyjazd studentów? - Przekazaliśmy na ten cel 40 tys. zł - mówi Dominika Ostrowska-Augustyniak, dyrektor Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ.
Organizatorzy: Urząd Miasta Łodzi; Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą; Politechnika Łódzka; Stowarzyszenie Edukacja i Kultura.